Felénk

Amire az IKV büszke volt

2017. július 06.

A Szolnok megyei Iparcikk Kiskereskedelmi Vállalat (IKV), amely 1976-ban, tehát a város alapításának 900 éves évfordulója utáni évben, 10 ezer példányos képeslapon reklámozta az üzleteit. Napfény ruházati áruház, Kristály cipőbolt, Kultúrcikk áruház, Gumiárubolt. Plusz néhány jelkép.

(Nyári ismétlés: Ez a cikk 2017. március 8-án jelent meg először.)

Ez a gyönyörű, kézzel rajzolt, Szolnok belvárosát mutató képeslap 1976-ban jelent meg. A hátulján feltüntetett adatok alapján úgy tippelem, hogy a Szolnok megyei Iparcikk Kiskereskedelmi Vállalat - rövidítve IKV, a rendszerváltás környékén Ideál - rendelte meg a rajz alapját szolgáló térkép jogtulajdonosától, a fővárosi Cartographia-tól. Feltételezem, hogy a megrendelő és a kiadó cégek neve között szereplő Vesszelei János lehetett az a grafikus, aki az üzletek és az aktuális jelképek rajzait elkészíthette, majd esetleg rá is illesztette az 1976-ra már elavult - erről később - térképre. Ez egyébként az az időszak volt, amikor egy ilyen direkt reklámnak tekinthető kisnyomtatványt 10 ezer példányban forgalomba lehetett hozni darabonként 2 forint 50 filléres áron. Hogy aztán 40 fillérért hányat adtak postára, nem tudhatom, de esetünkben nem is ez az érdekes. Hanem a térképre rajzolt üzletek, amelyekből négy évtizeddel később már egy sem működik, sőt némelyiknek a helyes sincs meg.

Induljunk egy képzeletbeli útra a rajzolt térkép bal felső sarkából.

Mindjárt az elsőről (1. részlet), a 24 emeletes rajzával jelölt Ajándékboltról gőzöm sincs, hogy hol lehetett. A térkép ugyanis a rajzzal együtt értelmezhetetlen. Elképzelhető - sőt számomra ez a legvalószínűbb -, hogy ez az üzlet a toronyház alatt volt, viszont az nem ott áll, ahol a nyíl jelöli. Azt meg kizártnak tartom, hogy 1976-ban a Közgé vagy a "bábaképző" helyén Ajándékboltot üzemeltetett volna az IKV. Persze ezen a pontatlanságon nem szabad fennakadni, hiszen a 900 éves emlékmű sem ott van, ahol a rajz sejteti.

A második üzlet (2. részlet), a néhai Beloiannisz - ma Baross - utcán működő Gumiárubolt, ahol feltételezésem szerint gumiabroncsokat árultak különböző járművekhez. A rajz és a térkép alapján ez az üzlet a hajdani Belo mellett, az akkori mentőállomással szemben, a "kis Madas" házban működhetett. Nagyjából ott, ahol ma egy pékség van bezárva. Pár házra tőle, a Beloiannisz út 34. szám alatt, Szolnok kevés szecessziós épületének egyikében működött a Lakásfelszerelési áruház (mellékelt fotó). Ami szerintem a Domus megnyitásával - ennek a rajza és a helye pontosan szerepel a kép jobb szélén - bezárt, és átadta helyét a Rodeó járműboltnak. Ma pedig munkaruházati üzlet működik ott, az Ostor út sarkán.

Tovább haladva a mai Barosson (3. részlet) az Üveg és porcelánbolt következik, amit a rajzoló az 1-es posta helyére tett. Ez azonban a Sütő utca sarkán, a jelenleg ott álló, kék borítású, MKB épület helyén működött. A Ságvári körút közepére - azaz a mai Boldog Sándor István út elejére - jelölt üzlethelyiségek ma is megvannak. A Kossuth utca sarkán lévő Rádió-TV Bolt - rengeteg korabeli képeslap őrzi fényképen is - helyén ma márkás farmereket vehetünk, míg a Kultúrcikk áruház helyén jelenleg részben ruhabolt, részben szolárium működik. A nyolcvanas évekből bennem már az az emlék él, hogy a Hubay utca felőli felében működött a város egyetlen hangszer- és hanglemezboltja, míg a másik részében Szolnok legjobb könyvesboltja, ami talán a Szigligeti nevet is viselte valamikor.

A Ságvári körúton távolabbra jelölt két üzleteket nem tudom azonosítani (4. részlet). A rajzok alapján feltételezem, hogy a piaccal szembeni szocreál házsorok földszintjén lehettek - biztos, hogy nem beljebb -, de, pontosan hol, azt majd valaki elárulja. Úgy gondolom, a Villamossági bolt mindenféle világítással kapcsolatos árucikket - például csillárt - kínálhatott, míg a Járműboltba autó- és motoralkatrészek reményébe lehetett bemenni.

A képeslap jobb alsó részébe rajzolt üzletek közül a Sztár áruház egyértelműen azonosítható (5. részlet), amit ugye 1974 márciusában adtak át a korábbi Helyőrségi Klub - még korábban Népbank - épületének átépítése (megcsúfolása) után, a 4-es út bővítése miatt kieső 33-as részbeni pótlására. Ma már csak a földszintjének van köze a kereskedelemhez, emeletén testet lehet építgetni.

A Kristály cipőbolt ennél nehezebben azonosítható, mert sem a mérete, sem a helye nem stimmel. Azt feltételezem - nyugodtan javítson ki bárki, ha tévedek -, hogy ez az üzlet a mai Hatvanas azon részének a helyén volt, ami a Kintzler-ház alá nyúlik. Bár, ha elfogadom a rajzolt üzlet szélességét, akkor az is előfordulhat, hogy ez a bolt a Városháza és a Magyar utca közötti társasház földszintjén lévő bolthelyiségben működött. Biztos, hogy a hetvenes években nekem is vettek itt cipőt, csak éppen nem emlékszem. Miként a piaccal szemben lévő Napfény ruházati áruházra sem, aminek a helyén ma kisebb boltokat találunk.

Ne felejtsük el, hogy e képeslap tervezésekor még nem nyitották meg a Sportboltot, a Centrum se készülhetett még el, a Skála pedig csak rajzasztalon létezett. Tehát azt a pillanatot kapta el, amikor a kiskereskedelem még jobbára kis alapterületű, egy-egy termékköre koncentráló boltban bonyolódott. És bár a Domus meg a Sztár már látható a rajzon, de talán nem túlzás azt mondani, hogy Szolnok kiskereskedelmének alapvető átalakulása előtti pillanatot látunk.

Amikor persze a Pelikán és a Tisza szállóhoz épp annyi köze volt a megyei kiskereskedelmi vállalatnak, mint a Tiszaliget bejáratánál álló Fáklyavivő szoborhoz. Maximum illett büszkének lenni rájuk, mint az akkoriban alapjaiban átépített városra. Még akkor is, ha az ezen képeslaphoz használt térkép 1976-ra már elavult volt, és nem is értem, miként engedhették forgalomba az MSZMP székházának nemcsak lehagyása, de még a helyének is a hibás jelölése mellett. Addigra ugyanis a 4-esnek már a Pártház előtt volt a nyomvonala, ami persze egy másik történet.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

"Pláza" a közházban
Közismert, hogy Szolnok a megyeszékhelyhez méltó városházát kölcsönből építette 1882-84 között. A hitel visszafizetése pedig az épület földszintjén sorakozó üzletek bérleti díjából történt. A mellékelt képeslap azt is igazolja, hogy jó befektetés volt egykor a Kossuth téren üzletet működtetni, hisz akadt olyan, amelyik évtizedekig működött Szolnok egyik "plázájában".

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

A parkolás minden előtt
Ausztriában így szokás. Vagy, akinek ilyen autója van, annak így kell, szabad, lehet. De hagyjuk meg annak a lehetőségét is, hogy a kiállított autókat parkoló autóknak nézte a Helyi Termékek Vására idején a sofőr. Persze az sem kizárt, hogy terméket hozott. Vasárnap délelőtt, amikor nem gond Szolnokon parkolni. Igaz, lehet is bárhogyan, mert rendőr nem járt arra. Nincs itt semmi látnivaló! A haza meg a parkolás osztrák rendszámmal is minden előtt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Megmentőnk emléke
"Magyarország megmentőjeként" is emlegetik Benedetto Odescalchit, aki XI. Ince pápaként sokat tett a török kiűzéséért. Ennek ellenére az országban egy tér, utca, szobor és a szolnoki dombormű hirdeti közterületen az emlékét. Ez utóbbi egyben Szolnok egyetlen pápának állított emléke is.

A Szoborpark további képei