Felénk

A TVM szív alakú tavacskája

2017. július 18.

"A 900 éves Szolnok egyik büszkesége a Tiszamenti Vegyiművek" - hirdeti a szocialista iparvállalat 1975-ös kártyanaptára abban az évben, amikor április 3-a, bár csütörtökre esett, a hét utolsó munkanapjának számított. A büszke gyár irodaháza és az előtte lévő park mára alaposan megváltozott.

(Nyári ismétlés: Ez a cikk 2017. április 3-án jelent meg először.)

A Tiszamenti Vegyiművek (TVM) a szocialista nagyipar egyik zászlóshajója volt hatvanas évektől kezdődően bő három évtizeden keresztül. Maga a gyár építése már 1951-ben elkezdődött, fejlesztése pedig szinte a rendszerváltásig folyamatosan tartott, fénykorát azonban a hetvenes-nyolcvanas években élte, amikor vagy másfél ezren dolgoztak ott. Szolnokra telepítése mellett elsősorban vízigényessége szólt, hiszen azt a Tiszából viszonylag könnyen ki lehetett elégíteni. De befolyásolhatta az Első Ötéves Tervben szereplő határozatot az is, hogy a majdani termékek remek felvevőpiacnak ígérkezett az Alföld nagyüzemivé teendő mezőgazdasága. Illetve Szolnok vasúti csomópont jellege - a még gyerekcipőben járó közúti fuvarozás idején - is fontos érv lehetett. A városon belüli elhelyezkedését - a központtól közel hat kilométerre építették fel a gyárat és a hozzá kapcsolódó lakótelepet - pedig részben biztonsági okok indokolhatták.

Gyerekkori emlékeimben a TVM valóban úgy él, mint Szolnok egyik büszkesége. A magam részéről valóban büszke voltam arra, hogy a TOMI mosóport nálunk gyártják, ami ugye az ország valamennyi boltjában megtalálható volt. Sőt, kicsit még irigyeltem is a Vegyi lakótelepen élőket, hiszen az nemcsak egy rakás lakás volt, de saját művházzal, sportpályával, és igen sűrű tömegközlekedéssel is rendelkeztek. Amolyan modern város volt a városban.

Ennek a tervszerűen felépített városnak a központja a TVM irodaháza előtt lehetett. E mögött kezdődött a hatalmas gyár, jobbra tőle volt a legendás sporttelep, balra mindenféle raktárak, előtte pedig a buszforduló és egy viszonylag nagy, több osztatú park. Aminek a közepén, e 1974-ben kiadott 1975-ös kártyanaptárra került fénykép tanúsága szerint egy szív alakú kis tavacska is volt. A gyárról pár éve megjelent könyvben található másik fotó szerint pedig a tótól kicsit jobbra, egy mozaik tetejére helyezett fémmadár is "nézelődött". A park természetesen mindig gondozott lehetett, feltételezem, a különböző szocialista brigádok gondoskodtak arról, hogy ott minden élére álljon.

A szív alakú tóról nincs személyes emlékem, így a napokban kimentem megnézni, mi lehet vele. Nem meglepő, bár kicsit sajnálom, hogy nincs már meg. Helyét a naptáron létható, ma is a helyén lévő háromlábú virágtartó, illetve az irodaház alapján lehet kijelölni. Ha megengedő vagyok, azt mondom, kicsit meg van süllyedve a talaj ott, ahol egykor a tó fekhetett. Hogy mikor és miért szedték szét - elnézve a terméskő peremet, ez komoly munka lehetett - sajnos nem tudom, de minden bizonnyal lesznek néhai "vegyisek", akik erre is emlékeznek. Sőt, talán az 1974-es fotón látható növényekhez is fűzik őket valamiféle emlékek, mert a helyszínen ma már maximum a sövény lehet az eredeti.

Természetesen az irodaház is alaposan megváltozott mára. Az egy dolog, hogy a kép bal oldalán lévő szárny tetejéről régen lekerült a vörös csillag, miként a Tiszamenti Vegyiművek - szerintem világító - felirat sincs már a helyén. De nincs már meg a csillag alatti szárny, és így a kétszintes átkötő folyosó sem, és hát a fennmaradt épületet nem tégla borítja ma már, hanem a sokkal igénytelenebb hungarocell. A saját postahivatal azonban még ott van a ma már az új tulajdonos nevét viselő gyár bejáratánál, a 43 éve megörökített irodaház alatt.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szilveszteri üdvözlet
A nehezen kisilabizálható bélyegző alapján egyértelműnek tűnik, hogy Pista 1917 Szilveszterének éjszakáján nemcsak megírta, de postára is adta ezt a képeslapot Szolnokon, ami a következő év első napjaiban megérkezett a Baranya megyei Liptódra.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Megmentőnk emléke
"Magyarország megmentőjeként" is emlegetik Benedetto Odescalchit, aki XI. Ince pápaként sokat tett a török kiűzéséért. Ennek ellenére az országban egy tér, utca, szobor és a szolnoki dombormű hirdeti közterületen az emlékét. Ez utóbbi egyben Szolnok egyetlen pápának állított emléke is.

A Szoborpark további képei