[arcOk]

Háyon innen és túl

2017. június 09.

Különleges összművészeti esttel érkezik a szolnoki Tisza moziba, június 11-én Rátóti Zoltán színművész, Nagy Dénes homokrajzoló és a ceglédi Petrik G. Band. A Háy János Házasságon innen és túl című novelláira épülő műsorról Rátóti Zoltánnal, a Nemzeti Színház tagjával beszélgettünk.

- Ön ismertette és szerettette meg velem Háy Jánost, nagyjából tíz éve Pulán, amikor a Művészetek Völgye keretében egy szál gitárral adott elő részleteket A bogyósgyümölcskertész fia című regényből. Hogy talált rá Háy írásaira?

- Olvastam fel novelláit a Magyar Rádióban, majd amikor elhatároztam, hogy jó lenne egy újabb estet csinálni, akkor a kezembe akadt A bogyósgyümölcskertész fia című regénye. Nem ismertük egymást, de rögtön éreztem, hogy sok hasonlóság van bennünk. Ez a regénye tényleg olyan, hogy akár rólam is szólhatna. Aztán nem sokkal később egy társaságban véletlenül találkoztunk, nagyjából úgy, hogy rácsodálkoztam: jé, te vagy a Háy Jani. Ebből aztán egy amolyan művészbarátság lett, nagyon sokszor szerepeltem például a könyvbemutatóin.

- Amikor A bogyósgyümölcskertész fiát megcsinálta önálló estként, már ismert színész volt. Miért vágott bele egy ilyen egy szál gitáros, egyszemélyes produkcióba?

- Korábban is csináltam önálló estet, például Csoóri Sándor írásaiból, de aztán valahogy hosszú évekig kimaradt az életemből. Pedig nagyon szeretem ezt a fajta kihívást, amikor nincsenek kapaszkodók, nincsenek partnerek, csak magadra számíthatsz a színpadon. Jó kis erőpróba. Színésze válogatja, hogy ki mer belevágni. Azon a pulai előadáson rettegtem, ugyanis a korábban intim kis stúdiókban játszott estet a szervezők kitették egy presszó udvarába, egy hatalmas szabad térbe. Aztán persze túllendültem a félelmeimen, de máig úgy emlékszem rá, hogy a több mint százszor játszott est egyik bátor kísérlete volt.

- A következő Háy János estjét, a Házasságon innen és túl című novelláskötetre épülőt is sokáig játszotta. Egyértelmű volt, hogy újra Háyt választ?

- Akkor éppen egy kicsit parkoló pályán voltam a Nemzetiben, nem igazán voltak megmérettető szerepeim. Úgy éreztem, valamit csinálnom kellene, és mivel nem sokkal korábban jelent meg János könyve, ami nagyon tetszett, Jordán Tamás akkori igazgató pedig felajánlotta, hogy helyet adna egy új estemnek, ezt választottam. Ez persze más, mint A bogyósgyümölcskertész fia, hiszen nem egyetlen szereplője, mesélője van, a szerelmi élet és a házasság, mint vezérfonal tartja össze a különböző történeteket. Büszke vagyok, hogy a Nemzeti Kaszás Attila terme a Házasságon innen és túl című estemmel nyílt meg, és megélt vagy kilencven teltházas előadást.

- Segít valaki szerkesztőként vagy rendezőként ezeknek az esteknek az összeállításában?

- Valamiért úgy alakult, hogy én lettem a szerkesztője, azaz én húzom a szövegeket, illetve a rendezője is az estjeimnek. Egyszerűen annyit foglalkoztam a szövegekkel, hogy nem tartottam szükségesnek mások bevonását. Persze a bemutatók előtt, a végső stádiumban mindig megmutattam barátoknak, ismerősöknek, akiken teszteltem, hogyan működik, de mindig könnyebb volt egyedül próbálni.

- Bár a cím azonos, de a Szolnokra érkező est nem ugyanaz, mint ami a Nemzetiben ment.

- Igen, ez egy nagyon speciális előadás, amit a bemutató után most játszunk majd először. Ceglédi vagyok és az ottani barátaim kerestek meg, hogy hallották a lemezeimet, és lenne-e kedvem valami közös produkcióhoz. Sokáig ellenálltam, mert egyszerűen nem fért bele az életembe. Ők viszont kitartóak voltak, kijelöltek egy időpontot a szülővárosomban, így végül megszületett a közös est. Ami tényleg nagyszerű lett, óriási sikere volt. Talán azért, mert az irodalom mellett a homokrajz illusztráció és a Petrik Gábor Band zenéje miatt több művészeti ág jelenik meg benne. Az meg nekem jelent külön örömet, hogy a zenekar néhány dalomat is meghangszerelte, így azok is elhangzanak a novellák között.

- Cegléd és Szolnok után máshol is látható lesz ez az est?

- Miután tavaly nyárom lemondtam a kaposvári színház vezetéséről, januártól újra a Nemzeti Színház tagja lettem. Játszom a Csíksomlyói passióban, illetve a következő évadban két új darabban is benne leszek, szeptembertől pedig Pécsen is szerepelek a Tizenkét dühös emberben. Ez sajnos azt jelenti, hogy nem nagyon fog beleférni az életembe sem az est menedzselése, sem az előadása. Ráadásul ez egy viszonylag nagy produkció, sok szereplővel, amit nélkülem se lenne könnyű egyeztetni. A ceglédi bemutatót is egyszerinek szántuk, és tényleg nagy szerencse, hogy a szolnoki megkeresésnek eleget tudunk tenni, és újra előadhatjuk ezt a különleges estet.

(Fotók: infocegled.hu).

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Épül a Közgé?
Elfogult vagyok ezzel az épülettel, ám mégsem csak emiatt hozakodok most elő a Közgét ábrázoló képeslappal. Sokkal inkább amiatt, hogy joggal feltételezhetjük: a fotóból jóval a készítése után lett postai küldemény, ráadásul hosszú éveken át forgalmazták.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Azért az ember az úr
Nehéz eldönteni, hogy Szolnokot, lassan ezer éves történelme során a háborúk, a tűzvészek vagy az árvizek pusztították, illetve veszélyeztették-e többször. Azt azonban akár tényként is kezelhetjük, hogy az utóbbi kétszáz év nagy árvizeinek többségéből az ember került ki győztesen. Engem erre emlékeztet a Történelmi vízmérce.

A Szoborpark további képei