Album



Ünnepi díszben

2017. szeptember 09.

Nekem olyan, mintha egy ünnepi riportfotóból született volna ez a képeslap. Csak éppen nagyjából száztíz év távlatából azt nem lehet tudni, mit ünnepelhettek a Megyeházánál, és miért volt fellobogózva a Gorove, azaz a mai Kossuth utca eleje. És persze a palotasor előtti fákról is érdemes beszélni.

Ez a mai szemmel nézve nem túl jó minőségű fotó szerintem a múlt század első évtizedének végén készülhetett, hiszen a felvétel bal oldalán látható palotasorban már ott látjuk a biztosítós bérházat. Márpedig a mai Dózsa György út sarkán álló, sárga-bordó vakolású, kétemeletes lakóház - ezen a felvételen a harmadik - utolsóként került a sorba. A "szolnoki paloták" közül a legidősebb a mai Varga épülete, ami a fotózáskor éppen postaként és lakóházként funkcionált. Valamivel fiatalabb a mögötte homályba vesző, jelenleg munkaügyi központként használt Gyömörey-féle lakóház. Az itt még egyemeletes bíróság 1891-ben készült el, a fotó előterében lévő Császi-féle ház, az Arany János utca egyik sarkán pedig néhány évvel később. A másik sarkon álló Mezőgazdasági Takarékpénztár méhkaptáros, szecessziós épületét 1899-ben adták át a korábban ezen a telken álló népiskola helyén.

Ugyancsak a fenti időpontot valószínűsítik a viszonylag frissen ültetett fák az utca páratlan oldalán. Ismert ugyanis olyan szolnoki, a Megyeházát a másik irányból mutató felvétel, amely ugyancsak nagyjából száztíz évvel ezelőtti, és hasonló méretű fákat látunk rajtuk. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a Gorove/Kossuth utca ezen szakaszán, szinte húszévente kivágták és újraültették a fákat. Az 1920-as évekből származó képeslapon ugyanis ilyesmi korú csemetéket láthatunk, majd a hatvanas években nyoma sincs a fáknak. Szóval akár azt is mondhatjuk, hogy a legrosszabb túlélési mutatókkal a Szolnok főutcájára ültette fákkal bírnak az elmúlt bő évszázadot vizsgálva.

A körülbelül a mai buszmegálló helyéről készült fotó igazi különlegessége azonban nem a sokszor megörökített palotasor, vagy a facsemeték, hanem a házak homlokzatain és a villanyoszlopokon is látható lobogók. Amelyek közül kettőre hívnám fel a figyelmet. A Megyeháza tetején lévő mérete és állása alapján már-már életszerűtlennek tűnik, bár kizártnak tartom, hogy később retusálták volna a képre. A másik, a felvétel jobb oldalán létható első oszlopon lévő, amely az összes többi, magyar zászlóval szemben csak kétszínű. Rávághatnánk, hogy ez a város vagy a megye kék-sárga lobogója, de akár azt is mondhatnánk, hogy ez a Habsburgok fekete-sárga zászlaja, ami ekkoriban, a dualista államban, az Osztrák Császárságot is jelképezte.

Az mindenesetre biztos, hogy valami jelentősebb ünnep lehetett a fotózás napján a városban, hiszen egész komoly tömeg látható a Megyeháza előtt. Fiákerek, hintók, különböző lovas kocsik látszanak az épület előtt, sőt olyan, mintha a járókelők közül többen is nem a fotóst, hanem az eseményeket figyelnék. Márpedig, ha ez így van, akkor nyugodtan kijelenthetjük, hogy a fővárosi "Vasúti levelezőlapárusítás" gondozásában megjelent képeslaphoz egy korabeli riportfotót használtak. Ami legalább annyira ritka a Szolnokról megjelent képeslapok között, mint a város egy részének ünnepi díszben való megmutatása.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Gólya az égből
A Gólyánál még nincs körforgalom, lámpás kereszteződésben lehet az állomás felől ráhajtani a Szolnokon átvezető 4-es főútra. A Közgé mellett nyoma sincs a Bőrtexig nyúló társasháznak, a Mikszáth út elején viszont éppen építkeznek. A nyolcvanas évek végén járunk Szolnok fölött.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Czibulás-kút
A Szolnokon élőknek ma még egyértelmű, hogy kiről kapta a nevét a színház hátsó falán lévő kút. Nem vagyok azonban biztos abban, hogy a városba tévedő turisták, vagy azok, akik már nem láthatták őt színpadon, tudják, ki volt Czibulás Péter.

A Szoborpark további képei