Album



Mintaképeslap

2017. április 15.

A Tisza szállót és az akkor még név nélküli parkot ábrázoló képeslapot nézegetve egészen biztosak lehetünk abban, hogy Weinstock Ernő - aki a második világháború után Nagyváradiként volt ismert - 1928-ban hosszabb időt tölthetett Szolnokon, sok mindent megörökített, és több helyre is eladta fotóit.

A Nagyváradon 1893-ban született Weinstock Ernő életútját csak azért nem ismertetem újra, mert alig egy hónapja már megtettem Az ügynök fotója című írásban. Akkor a blogSzolnok Album rovatában az első vasszerkezetes Tisza-hidunkról készített, ugyancsak a Tisza szállót és környékét bemutató képeslapjáról írtam, amire anno a "Weinstock fotó" felirat is rákerült. Csak annyit fűznék ide, hogy a több mint húszezer, többnyire városokat ábrázoló felvételt hátrahagyó, még az ötvenes években is aktív fotós, az 1920-as években ügynökként járta az országot. Jó minőségű, mondhatjuk, profi képeket készített, amiket aztán vagy maga jelentetett meg képeslapokon, vagy az adott város kereskedőinek - kiadóinak - adott tovább értékesítésre.

Miként tette ezt a mellékelt fotóval is. Ebben az esetben a "Nerfeld bank műszerosztálya" volt a partner. Róluk is volt már szó ezen a felületen. Nerfeld Ferenc a Trianon utáni Szolnok egyik legsikeresebb kereskedője és befektetője volt, aki a húszas évek végén építette fel híres áruházát a mai Árkád helyén. Sok mindennel foglalkozott, így pénzintézete is volt, aminek a mából nézve már fura nevű részlege adta ki az akkor kelendő árucikknek - és jó reklámnak - számító képeslapokat. Amiket természetesen saját üzletében is tudott forgalmazni például a Gorove és a Szapáry utca sarkán.

A birtokomban lévő, soha el nem küldött képeslap érdekessége, hogy a hátuljára rápecsételték a "Minta" feliratot, illetve a figyelmeztetést, miszerint a lap nem használható fel, és ha valaki mégis megtenné, akkor Weinstock Ernőnek küldendő vissza Budapestre. Ebből arra következtetek, hogy a híres fotós a szolnoki túrája után készíthetett néhány mintadarabot, amit átadott - vagy megküldött - a reménybeli megrendelőknek, akik ez alapján dönthették el, hogy rendelnek-e nagyobb mennyiséget az egyébként nagyon jó minőségű áruból. Weinstock azonban nem szerette volna, hogy a csak mintának szánt lapok a postán is megjelenjenek még a kontraktus megkötése előtt.

Hogy lett-e üzlet a dologból, feladott képeslappal igazolni nem tudom, de szerintem, igen. Hiszen a kép Szolnok 1928-ban friss büszkeségét, az éppen elkészült Tisza szállót és a pár évvel korábban átadott parkot ábrázolja, háttérben a színházzal, a gimnáziummal és a város jelképének számító három templommal.

Viszont nincs még a képen a Nostra Tárház, ami hét évvel később készült el nem sokkal a Tisza kanyarulata előtt. Ugyancsak nem látszódhat még a Verseghy-szobor sem, amit majd csak 1932-ben állítanak fel a szálloda kertje előtt. És nyoma sincs a kiépített rakpartnak, a kvázi gátnak, és a kőburkolatú sétánynak, amit ezek szerint szintén csak később építettek meg.

Ellenben gőzhajó horgonyoz a szálló előtt. Ami szerintem a korabeli, közeli települések közötti tömegközlekedést szolgálhatta. Lentebb meg mintha fürdőházak lennének a vízen, nagyjából a mai gyaloghíd környékén. Mindezek pedig arra utalnak, hogy amikor Weinstock Ernő valamelyik vidéki fotóskörútján - lassan kilencven évvel ezelőtt - Szolnokon járt, a Tisza még valóban vízi út és fürdőhely is volt egyben. Így ez az üres anziksz nemcsak a nagyszerű fotós, hanem a Tisza egykori funkcióinak az emlékét is őrzi.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Ismét híd nélkül
A felvétel előterében látható apró parasztház miatt akadt meg a szemem ezen az 1911 júliusában postára adott szolnoki képeslapon. Aztán jobban megnézve rá kellett jönnöm, hogy különlegességét nem az adja, ami látható rajta, hanem ami éppen hiányzik. Egy újabb olyan képeslap, amiről ? igaz, csak részben - hiányzik a Tisza-híd.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

A parkolás minden előtt
Ausztriában így szokás. Vagy, akinek ilyen autója van, annak így kell, szabad, lehet. De hagyjuk meg annak a lehetőségét is, hogy a kiállított autókat parkoló autóknak nézte a Helyi Termékek Vására idején a sofőr. Persze az sem kizárt, hogy terméket hozott. Vasárnap délelőtt, amikor nem gond Szolnokon parkolni. Igaz, lehet is bárhogyan, mert rendőr nem járt arra. Nincs itt semmi látnivaló! A haza meg a parkolás osztrák rendszámmal is minden előtt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnoki Golgota
Radnóti Miklós bori noteszének néhány lapja, fémmé dermedve Szolnokon, a Hősök terén hever. Az 1994-ben leleplezett Magyar Golgota című kompozíció lábánál, ami harmadik vagy negyedik szobra ennek a térnek. Györfi Sándor karcagi szobrászművész alkotása.

A Szoborpark további képei