Album



Hivatal Trophyval

2013. december 21.

A Megyei Tervezővállalat hatvanas években megálmodott és megvalósult épületeit fotókkal felsoroló, a blogSzolnokon már többször hivatkozott, fontos kiadványból származik a mellékelt fotó is. Az egykori Térképészeti Hivatal irodaház Szolnok egyik legforgalmasabb utcáján áll - ma is, de üresen.

Csak, hogy mindenki számára világos legyen: ez az épület Szolnokon található, a József Attila úton. Nagyjából félúton a NAV és a nagy kereszteződés között, az erdészet egykori épülete és a sütőipar székháza közelében. Bár a nyílászárókat kicserélték, sőt a középső, kiugró rész új vakolatot is kapott, az épület alapvetően őrzi a hatvanas években kapott formáját. Ami nekem alapvetően tetszik. Sőt, azt mondom, hogy a korabeli szolnoki irodaépületek közül számomra ez a legérdekesebb, leginkább fantáziadús alkotás.

Ezt a régi, valamikor 1969 előtt készült fotót nézegetve, több dolog is eszembe jutott.

Az első, hogy vajon miért került a József Attila utcának erre a részére több cég irodaháza? Ne felejtsük el, hogy a hatvanas években járunk, amikor még nem készült el a 4-es főút kiszélesítése, és a vasút környéke is egészen más képet mutatott. Ráadásul abban az időben a cégek többsége vagy a tágabban vett belvárosban székelt, vagy a folyamatosan fejlődő déli ipartelepen. Ide költöztetésükre egyetlen magyarázattal tudnék szolgálni. Olyan cégek kaptak itt irodaházat, akik nem igényeltek nagyméretű telephelyet, viszont a dolgozók bejárása miatt fontos volt a vasútállomás, és az akkor még a szintén ott található buszpályaudvar közelsége. Persze lehet, hogy tévedek.

A másik, hogy ez a kép jól rávilágít a korabeli kivitelezés minőségre, illetve az előrelátás hiányosságaira. Mivel a kép valamikor 1969 előtt készült, és egy olyan kiadványban jelent meg, amely a Megyei Tervezővállalat hatvanas évekbeli munkáit gyűjtötte össze, a Térképészeti Hivatal József Attila úti épülete épület a fotózáskor maximum 9 éves lehetett. Ami egy épületnél ugye nem kor. Ám itt érdemes felnézni a második emelet sarkára, ahol már hatalmas felületen hiányzik a vakolat. Pedig az irodaháznak ez a profilja lehetett a jobb állapotú, hiszen a korabeli fotósnak biztos, hogy megmondták: az épületről a legelőnyösebb képet készítse. Az előrelátás hiányosságára pedig a földszinti gázkonvektor-szellőzők kialakításának igényessége utal. Kerámia, lábazati burkolat nem számított, ha egyszer meg kellett oldani a gázfűtést.

Őszintén megmondom, nem igazán tudom, pontosan milyen munka folyt ebben az épületben, amikor elkészült. Gyanítom, hogy igazából az 1952-ben alapított Állami Földmérési és Térképészeti Hivatal megyei igazgatóságának készülhetett ez az irodaház, ami aztán 1967-től már a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium háttérintézményeként funkcionált. Gondolom, itt dolgoztak azok, akik a megye térképeihez az adatokat felvették, majd az utcára nyíló hatalmas ablakok mögött, a világos termekben azokat papírra vetették.

Talán valamelyiküké lehetet az a gyönyörű MZ Trophy - színe alapján - 125-ös motor a bejárat előtt. De az is lehet, hogy egy szolgálati motorkerékpárral van dolgunk, hiszen a hatvanas években járunk, amikor még a hivataloknak és cégeknek is csak korlátozottan jutott autó.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Vissza a jövőbe Szolnokon
Lakóhajó Szolnoknál a Tisza bal partjához kikötve. A Karcag vontatóhajó az árral szemben halad, mögötte a Tisza szálló, a református és belvárosi templom. Ám nem az a kérdés, mikor készült ez a képeslap, hanem, hogy Gizi 1954 nyarán küldhette-e üdvözletét a szolnoki úttörővárosból.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Jubileumi park emléktábla
Művészeti értéket nem nagyon hordoz ez a négy évtizedes, egyik sarkán jó pár esztendeje törött emléktábla. A rajta látható információk sem adnak pontos eligazítást elhelyezésének okairól, ám sejthető, hogy miért is került a Kun Béla körúti házak mögé.

A Szoborpark további képei