Album



Fellobogózott Szapáry

2019. december 07.

Nézem ezt az 1907-ben postára adott szolnoki képeslapot, és azon tűnődöm: az előző századforduló óta hányszor változott meg a Szapáry út páratlan oldala. Miközben a szemközti oldal szinte alig lett más. Legalábbis, ha Szolnok egykori korzójának a Baross utca felőli végét nézegetjük.

Az ismeretlen fotós nem pontosan a Szapáry út végéről készítette ezt a fotót, hiszen a kép jobb szélén a Kádár cukrászda még földszintes épülete ismerhető fel. Azaz valahol a Kindlovics-bazár előtt, a mai Árkád épület nyitott folyosójának vonalában állhatott a masina. Ennek egyáltalán nem mond ellent az, hogy a felvétel bal oldali előtere olyan, mintha 45 fokos "kanyar" lenne az utcában. Ugyanis az Árkád előtt itt álló Nerfeld-palota 1929-es megépítéséig volt is egy ív a Szapáry és a Gorove utcák találkozásánál, ami valószínűleg a vasút felől érkező Baross utca középvonalának elhelyezkedésével is összefüggött. Merthogy az a hetvenes évekig a mai parkoló helyén volt.

Ennek a képeslappá lett fotónak a helytörténeti értéke azonban nem ennek a kanyarnak a megörökítése, hanem a Szapáry utca mai páratlan oldalának végéről - a fotó készítésekor még páros oldal eleje - ránk maradt vizuális emlék. Ezek a földszintes házak ugyanis az előző század első harmadában tűntek el. Részben, amikor 1907-ben a Szolnoki Hitelbank ide helyezte át a központját a fotón látható harmadik-ötödik ház helyére. Az akkor felhúzott épület azonban ma már nincs meg, hiszen három évtizeddel később új székházat csináltatott a bank, ami a mai napig ott áll a Szapáry úton. A hozzánk közelebb eső házakat pedig 1929-ben bontatta le ifjabb Nerfeld Ferenc, hogy helyet csináljon annak a kétemeletes bérháznak - Centrumként él a szolnokiak emlékezetében -, amit a nyolcvanas évek elején bontottak le. Jól látható, hogy ahol ma üzletek vannak, már a XX. század elején is boltok működtek. Igaz, többségében még földig érő, nagy portálos, az utcáról könnyen megközelíthető helyiségekben.

Mivel ezt a képeslapot 1907. március 4-én adták postára, és láthatóan egy nyári fotó látható rajta, azt mondhatjuk, hogy a fotós legkésőbb 1906 nyarán dolgozhatott. Ha pedig észrevesszük az utca végén, a homályosan látszó Szolnoki Zsinagóga épületét, akkor azt is hozzátehetjük, hogy legkorábban pedig 1899-ben ténykedhetett a fotós. Azaz nyugodtan kijelenthetjük, hogy az előző század első éveiben - azokban a bizonyos békeidőkben - így nézett ki Szolnok egyik legfelkapottabb utcája. Két oldalt járda futott, középen az út le volt kövezve, viszonylag fiatal fák vetettek árnyékot az utcán járókra, a fák között pedig a villanypóznák is feltűnnek. Délidőben nem volt valami nagy forgalom a Szapáry, a mezítlábas srácok akár az út közepén is sétálhattak.

Valaki biztos meg tudja magyarázni, hogy milyen célt szolgálhatott kocsiút és a fasorok között lévő, nekem valami felásott résznek tűnő terület. Ha tippelnem kellene, azt mondanám, hogy az esővíz szikkasztására szolgálhatott, bár jól látszik, hogy mind a két oldalon volt valamiféle vízelvezető árok is. Nem véletlenül, hiszen hol volt még ekkor a csatornázás Szolnokon.

Érdemes a kép jobb oldalán is "végigszaladni". A legszélén a már említett Kádár cukrászda, még földszintes épülete látható, amire majd csak 1912-ben kerül az az emelet, ami megadta a ház mai arculatát. Jól látható egyébként, hogy a Kádárnak már az előző századforduló elején lekerített terasza volt a Szapáryn. A mellette lévő, akkor még földszintes épületet eltakarják a fák, viszont az Ipartestület emeletes háza nagyon szépen látszik. Miként a Nemzeti nagyszálló is, ami mellett ekkor persze még nincs ott a Cinóber ház. Sajnos nem vehető ki, hogy az egykori Sütő köz túloldalán csak egy, avagy már mindkét bérház állt-e a fotó készítésekor.

És egy ilyen képeslapról ma már az sem derül ki, hogy vajon miért volt fellobogózva 1899 és 1906 között, egy szép nyári napon a Szapáry út. Lehet, hogy Szent István napján készült a fotó?

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Nekünk büszkeség, nekik üzenet
Valaki 1906. október 1-jén lekéste a csatlakozást Szajolnál, ezért úgy tűnt, a tervezettnél egy nappal később érkezhet Bajára. Ezt nem telefonon üzente meg, pláne nem SMS-t küldött, hanem egy lapot Szolnokról. Ami neki csak egy üzenet volt, nekünk viszont egy épület emléke, amire büszkék lehetünk.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Emléktábla
A Tisza-híd Szabadság téri hídfőjénél arra emlékeztet e tábla, hogy olyan 30 évvel ezelőtt még érdemes volt turistainformációt működtetni a Tiszaliget elején, talán a Touring hotelben. Nemcsak azért, mert abban a múlt időben még nem a világhálóról és okoseszközökről tájékozódtak a turisták, hanem mert valóban felbukkantak ilyenek Szolnokon. Azokra az időkre emlékezve, vagy a helyi turizmus felvirágzásában bízva olykor megkoszorúzhatnánk ezt a kint felejtett táblát.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szoborrá lett zöld Bobónk
Szolnok immár azon egyetlen vidéki település Magyarországon, ahol két szoborrá lett mozdony is megtekinthető. Az idei Szolnok napján az 1856-ban alapított járműjavító mai főépülete előtt kapott helyet az M44 062 pályaszámú zöld mozdony. Emléket állítva a hazai ipar sikereinek.

A Szoborpark további képei