Album



Eltűnt kávéház

2013. december 14.

Valamikor az előző századfordulón működött egy kávéház a Baross és a Szapáry utcák kereszteződésében. Hungária volt a neve, és valahol a ma büféként működő aluljáró helyén állhatott. Hogy mikor tűnt el?

Mielőtt bárki rávágná, hogy akkor, amikor a hetvenes évek közepén az új 4-es főutat elkezdték építeni, szögezzük le, hogy addigra ez a ház már rég nem volt a helyén. A Baross utca 3. szám felszámolása kapcsán, a hetvenes évek elején készült fotókon ugyanis már azt láthatjuk, hogy az 1-es számú telek üres, kvázi park. De már a harmincas években készült képeslapokon sincs nyoma a kávéháznak, maximum az egykor annak otthont adó épületnek, aminek portálját addigra alaposan átépítették. Fura számomra, hogy a város közepéről, a múlt század elején, amikor a kávéházak a virágkorukat élték Szolnokon is, egyszerűen eltűnt egy ilyen intézmény.

Ami ezen a múlt század fordulóján készült képeslapon még megvolt, sőt az előtte álló, kamerába bámuló "tömeg" alapján azt gondolhatjuk, sikeresen is működött. A Baross utcára néző négy nagy ablaka és a Kossuth tér felé néző három hasonló portál alapján pedig azt is feltételezhetjük, hogy nem is lehetett kisméretű vendéglátóegység. Ami ráadásul - ahogy ezt a képeslap is mutatja -, tényleg jó helyen volt.

A képeslap bal szélén ugyanis Kindlovics-bazárt láthatjuk, ami a nevét részben az építtetőjéről, részben a földszintjén működő számos üzletről kapta, ami feltételezhetően komoly forgalmat generált a környéknek. Ami pedig bő száztíz évvel ezelőtt amiatt is kivételes hely volt a városban, hogy - amint itt látható - macskaköves út, járda, sőt közvilágítás is jellemezte. Arról nem is beszélve, hogy az anziksznak használt fotó tanúsága szerint tervezett fásítás is történhetett akkoriban város ezen részén, hiszen a télies képen gondosan megtámasztott facsemeték is láthatóak az út mentén. Ráadásul, aki a belvárosba jött a vasútállomás felől, annak a Hungária kávéház előtt is el kellett haladnia gyalog vagy olyan konflisokkal, amit a fotón is látunk távolodni.

Mindent egybevetve, Szolnok egyik legfrekventáltabb helyén állt egykor a Hungária kávéház. A korabeli korzó elején, ahonnan egy háznyira már akár a Kádár cukrászda is működhetett, négyre meg a Nemzeti Szálloda, földszintjén hasonló műintézménnyel. Lehet, hogy ezek okozták a Hungária vesztét?

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Nyaralás Szolnokon
Ennek a lapnak a képes oldala azt mutatja, milyen volt a Verseghy park nem sokkal az elkészülte után. Hátlapja pedig arról tanúskodik, hogy a harmincas években a főváros környékéről is jártak nyaralni Szolnokra.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Lefegyverzett, utált, megszokott
Az első határozattól a szobor avatásáig közel négy év telt el. A hatvan évvel ezelőtti átadó után még évekkel is írtak arról, hogy a szolnokiaknak mennyire nem tetszik a Kovács Ferenc Kossuth téren felállított Munkásmozgalmi emlékműve. Aztán megszoktuk. 27 évig állt. A talapzata meg 2+17-ig.

A Szoborpark további képei