Album



Beszámoló mozaik

2014. október 11.

Az ehhez a képeslaphoz felhasznált kilenc fotóból nyolcat önálló anzikszként is ismerek. A jobb alsó fotó azonban nemcsak azért kakukktojás, mert nekem nincs meg, hanem mert az első képen látható épületet ismétli. Olyan ez a lap, mint egy tabló a hatvanas évek sikereiről.

Ha valaki korábban még nem járt Szolnokon, és mondjuk 1971. június 16-án ugyanúgy megkapott egy ilyen képeslapot, mint az itt bemutatott anziksz címzettje, akkor nyugodtan gondolhatta a városunkról, hogy itt bizony minden elpusztult a háborúban, és csak modern épületek vannak. Avagy lehetett megengedőbb, és ránézett, hogy lám-lám, mennyi minden épült az utóbbi években, ebben az alföldi városban. Nem tudom. Ahogy azt sem, hogy ennek a mozaik képeslapnak az összeállítóját motiválta-e a hatvanas években elkészült, új szolnoki épületek bemutatása.

A bal felső és a jobb alsó sarokban a Tisza-parton, a vízirendőrség közelében lévő, egykori városi kollégium épületét láthatjuk, mindkét esetben gondosan belekomponálva a képbe a sétányt. Az, hogy a fotók a hatvanas években készültek nemcsak az igazolja, hogy 1971 kora nyarán adták postára ezt a lapot. Hanem az is, hogy ha a bal felső képet alaposabban megnézzük, láthatjuk, hogy a távolban, a Tiszaparti Gimnázium épülete magányos, azaz a Pálfyt még el sem kezdték építeni. A jobb alsó képen is érdemes kicsit keresgélni, hogy mi is hiányzik róla. Egyrészt az évek óta fekete arcúra festett ülő szobor, másrészt a vízirendőrségen túl, a ma főiskolai kollégiumként szolgáló, eredetileg építőipari munkásszállónak épített tízemeletes.

A felső sor második képére persze mondhatjuk, hogy azon csak az egykori bölcsőde és a szolnoki csata emlékműve, szóval semmi újdonság nem látható. Ezt a lapot azonban önálló anzikszként is ismerve pontosan tudhatjuk, hogy 1964-ben készült a fotón az új Tisza-híd a lényeg. A híd felhajtója mellett még az építkezés felvonulási területének el nem tüntetett nyomai látszanak. De érdemes egy pillantást venni az utcai közvilágításra is, illetve elmélázni a gépkocsi forgalom teljes hiányán.

A harmadik kép a mainál sokkal jobb állapotban lévő Tisza Szállót - a város elsőszámú egykori hoteljét, éttermét és rendezvényterét - mutatja. A válogatás egyetlen olyan épületét, ami nem a hatvanas években épült. Bár, ahogy az árkádsor fölött élesen látszó díszítést nézem, nem zárom ki, hogy egy komolyabb renoválás miatt került beválogatásra.

A negyedik képen nem a Baross utcai Hasznos-ház a lényeg, hanem a hatvanas évek elején elkészült MüM iskola, vagyis a 633-as, vagyis az ÉPFA. Az ötödik fotó a Szigligeti színházat ábrázolja az 1964-es felújítás és bővítés után, azaz, amikor az egykori tornyos főfront elé azt a kockát odatették. Ennél is érdemes egy pillanatra a hátteret nézni, ahol még nyoma sincs a város legidiótább helyére épített tízemeletesének, így azt mondhatjuk, hogy a fotó 1964 és 1967 között készült. Azt sajnos nem tudom kivenni, hogy a fotó jobb szélén lévő talapzaton milyen szobor áll, de az alakjából úgy tippelem: még nem az 1989-ig itt állt Lenin helye.

A második sor utolsó képén a Kossuth téri "Fradi" ház, azaz zöld-fehér társasház áll, ami a Kossuth tér nagy átépítésének utolsó előtti teremtménye. Bár itt nem látszik, mert az eredeti fotó jobb szélét levágták, de a fotózás pillanatában még állt a teret Nyugatról eredetileg lezáró Steiner féle kereskedőház, ám az ebbe a válogatásba nem illett.

A hetedik fotó, amin szemből egy Opel, háttal pedig egy Moszkvics parkol, szerintem a Szigligeti utcában készült. Ha jól látom, hogy az utca végén az 1953-ban átadott 1. számú irodaház, azaz a valamikor Néplap székház látható, akkor az Opel a ma az áramszolgáltató ügyfélszolgálatának is helyet adó irodaház előtt áll, azaz ilyen lehetett az épület eredeti homlokzata.

A nyolcadik fotó a hatvanas években Szolnokról kiadott képeslapok leggyakrabban felbukkanó verziója. Az Árkád eszpresszó előtt, a 77 lakásos Kossuth téri bérház mögött, a zsákutcává alakított Magyar utca végén parkoló fekete Wartburgos lap szinte minden gyűjteményben, aukción és antikváriumban megtalálható. Nagyon kíváncsi lennék egyébként, hogy kié lehetett a hatvanas évek első felében ez a szép autó.

Lehet, hogy éppen azé a fotósé, aki e képek többségét készítette, és aki így a hatvanas években épült vagy felújított szolnoki házaknak is emléket állított.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnok főtere '68-75
Két apróság árulja el ezen a lapon, hogy a felhasznált fotó 1968 és 1975 között készült. Egy másik, a szolnoki Kossuth teret ábrázoló képeslappal összehasonlítva pedig az is kiderül, hogy az egykor a 4-es főút mellé ültetett fákat kivágták. Persze a városháza és a "lordok háza" se így néz már ki.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnok első reklámozója
Az 1848-49-es szabadságharcban az osztrákok oldalán harcolt. Két évvel később már képein örökíti meg Szolnokot. Első szobrát 1913-ban avatták a városban, a ma is látható emléktábláját 2004-ben. Ennek érdekessége, hogy nem azon az épületen van, ahol egykor August von Pettenkofen is lakott.

A Szoborpark további képei