Album



Beszámoló mozaik

2014. október 11.

Az ehhez a képeslaphoz felhasznált kilenc fotóból nyolcat önálló anzikszként is ismerek. A jobb alsó fotó azonban nemcsak azért kakukktojás, mert nekem nincs meg, hanem mert az első képen látható épületet ismétli. Olyan ez a lap, mint egy tabló a hatvanas évek sikereiről.

Ha valaki korábban még nem járt Szolnokon, és mondjuk 1971. június 16-án ugyanúgy megkapott egy ilyen képeslapot, mint az itt bemutatott anziksz címzettje, akkor nyugodtan gondolhatta a városunkról, hogy itt bizony minden elpusztult a háborúban, és csak modern épületek vannak. Avagy lehetett megengedőbb, és ránézett, hogy lám-lám, mennyi minden épült az utóbbi években, ebben az alföldi városban. Nem tudom. Ahogy azt sem, hogy ennek a mozaik képeslapnak az összeállítóját motiválta-e a hatvanas években elkészült, új szolnoki épületek bemutatása.

A bal felső és a jobb alsó sarokban a Tisza-parton, a vízirendőrség közelében lévő, egykori városi kollégium épületét láthatjuk, mindkét esetben gondosan belekomponálva a képbe a sétányt. Az, hogy a fotók a hatvanas években készültek nemcsak az igazolja, hogy 1971 kora nyarán adták postára ezt a lapot. Hanem az is, hogy ha a bal felső képet alaposabban megnézzük, láthatjuk, hogy a távolban, a Tiszaparti Gimnázium épülete magányos, azaz a Pálfyt még el sem kezdték építeni. A jobb alsó képen is érdemes kicsit keresgélni, hogy mi is hiányzik róla. Egyrészt az évek óta fekete arcúra festett ülő szobor, másrészt a vízirendőrségen túl, a ma főiskolai kollégiumként szolgáló, eredetileg építőipari munkásszállónak épített tízemeletes.

A felső sor második képére persze mondhatjuk, hogy azon csak az egykori bölcsőde és a szolnoki csata emlékműve, szóval semmi újdonság nem látható. Ezt a lapot azonban önálló anzikszként is ismerve pontosan tudhatjuk, hogy 1964-ben készült a fotón az új Tisza-híd a lényeg. A híd felhajtója mellett még az építkezés felvonulási területének el nem tüntetett nyomai látszanak. De érdemes egy pillantást venni az utcai közvilágításra is, illetve elmélázni a gépkocsi forgalom teljes hiányán.

A harmadik kép a mainál sokkal jobb állapotban lévő Tisza Szállót - a város elsőszámú egykori hoteljét, éttermét és rendezvényterét - mutatja. A válogatás egyetlen olyan épületét, ami nem a hatvanas években épült. Bár, ahogy az árkádsor fölött élesen látszó díszítést nézem, nem zárom ki, hogy egy komolyabb renoválás miatt került beválogatásra.

A negyedik képen nem a Baross utcai Hasznos-ház a lényeg, hanem a hatvanas évek elején elkészült MüM iskola, vagyis a 633-as, vagyis az ÉPFA. Az ötödik fotó a Szigligeti színházat ábrázolja az 1964-es felújítás és bővítés után, azaz, amikor az egykori tornyos főfront elé azt a kockát odatették. Ennél is érdemes egy pillanatra a hátteret nézni, ahol még nyoma sincs a város legidiótább helyére épített tízemeletesének, így azt mondhatjuk, hogy a fotó 1964 és 1967 között készült. Azt sajnos nem tudom kivenni, hogy a fotó jobb szélén lévő talapzaton milyen szobor áll, de az alakjából úgy tippelem: még nem az 1989-ig itt állt Lenin helye.

A második sor utolsó képén a Kossuth téri "Fradi" ház, azaz zöld-fehér társasház áll, ami a Kossuth tér nagy átépítésének utolsó előtti teremtménye. Bár itt nem látszik, mert az eredeti fotó jobb szélét levágták, de a fotózás pillanatában még állt a teret Nyugatról eredetileg lezáró Steiner féle kereskedőház, ám az ebbe a válogatásba nem illett.

A hetedik fotó, amin szemből egy Opel, háttal pedig egy Moszkvics parkol, szerintem a Szigligeti utcában készült. Ha jól látom, hogy az utca végén az 1953-ban átadott 1. számú irodaház, azaz a valamikor Néplap székház látható, akkor az Opel a ma az áramszolgáltató ügyfélszolgálatának is helyet adó irodaház előtt áll, azaz ilyen lehetett az épület eredeti homlokzata.

A nyolcadik fotó a hatvanas években Szolnokról kiadott képeslapok leggyakrabban felbukkanó verziója. Az Árkád eszpresszó előtt, a 77 lakásos Kossuth téri bérház mögött, a zsákutcává alakított Magyar utca végén parkoló fekete Wartburgos lap szinte minden gyűjteményben, aukción és antikváriumban megtalálható. Nagyon kíváncsi lennék egyébként, hogy kié lehetett a hatvanas évek első felében ez a szép autó.

Lehet, hogy éppen azé a fotósé, aki e képek többségét készítette, és aki így a hatvanas években épült vagy felújított szolnoki házaknak is emléket állított.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Ezer koronáért Szolnokról
Ezer koronás bélyeget kellett ragasztania 1925-ben erre a szolnoki képeslapra egy bizonyos Ferinek, hogy megüzenhesse a Kispesten talán reá váró Ilonkának, hogy csak egy nap késéssel utazik haza. És kit érdekelt, hogy ez a fontos üzenet egy nagyjából tízéves szolnoki anzikszon kelt útra.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

Hazamentek a legények
A Szolnoki vár projekthez kapcsolódóan optikai tuningon esett át a Nyári Lőrinc híd. Talán ennek részeként takarították ki a néhai bölcsőde és Szabadság téri kereszteződés közötti dzsumbujt, aminek vagy két hónapja áldozatául esett egy EuroVelo tábla is. Nem is hiányzik azóta se senkinek. Lehet, hogy eredetileg is felesleges volt? Vagy csak gazdája nincs? A munkát elvégző legényeket meg már nem érdekli, hisz rég hazamentek.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Hiányzó Örkény
Fél évszázaddal ezelőtt olyan színházi előadást láthatott a szolnoki színház közönsége, ami mindörökre megérdemli a világpremier jelzőt. A Macskajátékot író Örkény István nemcsak a Szigligeti "házi szerzője" volt, de családi kötődése révén szolnoki is. És éppen neki nincs szobra a városban.

A Szoborpark további képei