[Ajánlom]

Világégés és következményei

2017. október 03.

Szolnok, mint bombázási célpont. Szolnok, mint az egyik legfontosabb katonai repülőtér. Szolnok, ahonnan ugyanúgy ártatlanul hurcoltak el embereket, mint az ország más részeiről, és ahol ugyanúgy számolták fel a demokráciát, mint máshol. Zounuk 31. Levéltári évkönyv.

Nem tudom, hogy szerkesztői szándék vagy csak a véletlen - pontosabban a kéziratok elkészülte - hozta, de az éppen három évtizeddel ezelőtt indított Zounuk Levéltári évkönyv legfrissebb kötete nagy teret szentel a második világháborúnak, illetve a bő hétévtizeddel ezelőtti világégés utáni aktuális rendszerváltás következményeinek. A kilenc tanulmányból öt lényegében a múlt század negyvenes éveivel foglalkozik, és Cseh Dániel kollektivizálásról szóló dolgozata sem esik túl messze a korábbi rendszerváltás témájától. Bár a Magyar Nemzeti Levéltár megyei intézményének kiadványáról van szó, óhatatlan, hogy az országos és megyei merítésű tudományos munkákban - és között - Szolnok is hangsúlyosan szerepeljen.

Akár megrázó módon is. Bojtos Gábor "Ártatlanul szenvedve eszik a rabság keserű kenyerét ismeretlen helyen" című forrásközléseit ugyanis nehéz felindultság nélkül végigolvasni. A huszadik század két világégésének személyes szenvedéseivel egyre behatóbban foglalkozó kutató ezúttal az 1944-45-ben, a "felszabadító" Vörös Hadsereg által, feltételezhetően tervszerűen összegyűjtött és kényszermunkára hurcoltakkal foglalkozik. Például azokkal a 18-22 éves szolnoki leventékkel, akiket 1944 novemberében tartóztattak le az oroszok. Vagy éppen Páldy Miklós szolnoki iskolaigazgató letartóztatásával, akinek kiszabadításáért hiába könyörögtek többen, végül a Szovjetunióban pusztult el. És tegyük hozzá, a szolnoki eseteknél sokkal megrázóbb, és jóval tömegesebb elhurcolásokról is tudósít ez az adatközlő munka. Hozzátéve, hogy még mindig hiányosak a források, még mindig égető szükség lenne a túlélők megszólaltatására. Bojtos Gábor dolgozatával kapcsolatban ismét azt érzem, hogy szinte programot és feladatot ad magának és az intézménynek a következő évtizedekre.

Ha lehet ilyet mondani, akkor a Zounuk 31-ből számomra a másik legfontosabb munka a kötetet egyik szerkesztőként is jegyző levéltárvezető, Csönge Attila dolgozata. Egyrészt azért, mert a Szolnok megyei város polgármesterének jelentései (1947. április - 1948. február) című anyag kitűnően rímel Bojtos Gábor dolgozatára, másrészt egy tavaly megkezdett adatközlés folytatása, harmadrészt pedig egy elképesztően alapos tanulmány vezeti be a forrásközlést. Amiből világosan kirajzolódik, hogy a világháborút követő években, miközben az újjáépítéssel, az ellátással vagy éppen a közegészségügy talpra állításával kellett küzdenie a városnak, miként folyt a kommunista kiszorítósdi a pártok helyi szervezeteiben. Micsoda kisszerű, pitiáner, bosszúszomjas indítékok vezettek egyébként jó szándékú emberek megalázásához és tönkretételéhez. És tegyük hozzá: ezekkel éppúgy nem néztünk még szembe, mint a világháborúban elkövetett szörnyűségekkel. Egyszerűen felfoghatatlan, hogy alig fél évtized alatt, miként volt képes ez az ország, ez a nemzet - és benn ez a város - ennyire aljas módon önmagára támadni.

Tudom, a történelem nem ismeri a "ha" szót, és a "mindehhez képestnek" sincs sok értelme. Mégis azt kell mondanom, hogy a Zounuk 31. Adattár rovatában közölt két munkához viszonyítva Magó Károly A szolnoki katonai repülőtér története (1938-45) és Osváth András Pál A szolnoki célpontok levegőből történő felderítése a II. világháborúban írásai könnyed olvasmányok. Talán azért, mert Magó munkája egy fontos helytörténeti dolgozat, ami jórészt még az építésről és nem a rombolásról szól. Oláh András Pál írása pedig lehetőséget teremt arra, hogy egy kicsit más nézőpontból próbáljuk megérteni, mi is történt Szolnokkal a világháború utolsó éveiben.

Ez a két tanulmány egyébként az is újra bizonyítja számomra, hogy a Szolnoki Levéltár nem egy elefántcsont-torony, hanem a maga területén fontos partnere a város más intézményeinek, ez esetben a RepTárnak. Talán ezért lehet a Zounuk a város egyik legrégebbi, folyamatosan és ugyanazon a néven megjelenő periodikája.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A megyei tervező helye
Néhány héttel ezelőtt, egy régi fotó okán háborogtam a Kossuth és a Kellner utcák sarkán álló tervezővállalati irodaháza miatt. Az itt látható, egyik olvasómtól kapott kép azonban azt is megmutatja, mi volt a mai emeletes épület helyén fél évszázada. Vitathatatlan, hogy valamit kellett kezdeni ezzel a résszel.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Megtalált Nyugalom
Azt hittem, hogy Kirschmayer Károly Nyugalom című alkotása már nincs is meg a MÁV Kórház udvarán. Aztán ahogy elkezdtem megkerülni a kertben lévő kis tavat, előbukkant a méretes női alak. Amiről részletes leírást eddig nem találtam.

A Szoborpark további képei