[Ajánlom]

Tökéletes krimi

2017. május 22.

Számtalan hazai és külföldi krimiből ismert alapszituáció, ehhez illő figurák, ám az utolsó pillanatig izgalmas és szórakoztató Pacskovszky József A tökéletes gyilkos című új magyar filmje. Amiben igazi nagyágyúk játszanak. Mégis olyan titokban vetítik, mintha szégyellni kellene.

Kis túlzással állíthatom, hogy nincs olyan magyar mozifilm, ami elkerülné a figyelmemet, sőt nagy többségüknek már a forgatásuk kezdetétől igyekszem követni a sorsát. Mivel pedig a Tisza mozi szinte premier vetítőhelyként funkcionál, a legtöbb hazai gyártású filmet vagy az bemutató napján, vagy az első hétvégén meg is nézek. Éppen ezért csodálkoztam, amikor a Templom utcai játszóhely programjában egy olyan új, magyar krimit találtam, amiről korábban semmit sem hallottam. Majd egy kis keresgélés után kiderült, annak ellenére nem tudok semmit a Pacskovszky testvérek által írt filmről, hogy a hivatalos bemutatója legalább három hete volt. Mintha valakik titkolni akarnák, holott ez a film is közpénzből készült, tehát nem ártana, ha az utolsó vágás után is fontos lenne a sorsa.

Ráadásul a film szereposztása is olyan, hogy minimális befektetés és akarás mellett annak el kellene vinnie a promóciót a hátán. Őszintén megmondom, hogy én is elsősorban László Zsolt, Szabó Győző, Szervét Tibor, Tóth Ildikó, Nagypál Gáspár és Szabó Kimmel Tamás miatt lettem nagyon kíváncsi A tökéletes gyilkosra. Ők ugyanis olyan arcai a hazai színjátszásnak és filmgyártásnak, mint a legendás hatvanas-hetvenes évek máig emlegetett színészei, akik miatt kétségek nélkül hajlandó vagyok leülni a képernyő vagy a vászon elé. És akikről tényleg azt gondolom, van akkora rajongótáboruk - akár a Valami Amerika, akár a Made in Hungária, akár a Rokonok, akár az Argo vagy az Aranyélet okán - a fizetőképes középgeneráció, de az igényesebb fiatalok között is, hogy ha tudnának az új filmjükről, jegyet váltanának rá. Csak hát A tökéletes gyilkost olyan mély hallgatás övezi, mintha bármi baj lenne vele.

Pedig egy tökéletes krimi. Annak ellenére, hogy az alapszituációja kicsit sablonos: meghasonlott nyomozó, akinek megölték a lányát, felfordult az élete, de keresi az igazságot. Amihez a körítés se túl fantáziadús, hiszen ezerszer láttunk már akadékoskodó, két kapura játszó rendőröket, és a háttérben okoskodó, a nyomozást előrelendítő barátot. Ám ezekből a bárhol a világon működő sablonokból a remek színészek, a precíz rendezés, a Gózon Francisconak köszönhető pazar képi világ olyan 99 percet hoz össze, hogy egy pillanatra sem lankad a néző figyelme. Az utolsó pillanatig izgalmas és szórakoztató a film. Ami láthatóan nem is akar más lenni - üzeneteket hordozni meg világot megváltani -, csak bárhol a világon eladható, érthető és első osztályú kikapcsolódást jelentő, nagyon tisztességes mozi.

Rettenetesen sajnálni fogom, amikor a havi meg az éves összesítéseknél kiderül, hogy Az ajtót és a Rózsaszín sajtot is producerként jegyző Hábermann Jenő legújabb mozija bukta volt a kasszáknál. Ugyanis a hazai filmgyártásnak, a filmipar valamennyi szereplőjének és a jövő nézőiért bárminemű felelősséget érzőknek is az lenne a legjobb, ha havonta két ilyen magyar film kerülne a mozikba. Az ilyen alkotások jelentik ugyanis azt az alapot, amiből nem harmincévente, de akár minden évben ki lehet tűnni, és ami az egyik legjobb exportcikké tehetnék a magyar filmet. Csak hát, amíg ilyen szégyenteljes reklámot kap egy ilyen remek mozi, ne reménykedjünk.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Damjanich és az ideiglenes állomás
A fotó két szélén álló jellegzetes lámpák miatt le se lehetne tagadni, hogy Szelényi László valamikor a hatvanas-hetvenes években örökítette meg a szolnoki Damjanich-emlékművet. Az ebből a fotóból lett képeslapomat pedig 1973-1974-ban adta postára egy bosszankodó utas.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A városrész jelképe
Szandaszőlős jelképe vagy címere is lehetne a városrész kvázi főterén 2014 óta álló Szőlővivők című alkotás. Pogány Gábor Benő szolnoki születésű és Szolnokon is élő és alkotó, Munkácsy-díjas szobrászművész "háromalakos" műve tulajdonképpen egy kút a Lengyel Antal téren.

A Szoborpark további képei