[Ajánlom]

Számvetés ismerőssel

2017. november 20.

Egy képzőművészeti album legalább annyi mindenre tud rácáfolni, mint amennyi gondolatot felébreszt. Azt hittem, ismerem Pogány Gábor Benő munkásságát. Rádöbbentem, milyen sok szobrához van személyes kötődésem. És belém nyílalt: kicsit igazságtalanok vagyunk a szobrászokkal.

Önhitt módon azt gondoltam eddig, hogy a legszolnokibb szobrászművész munkásságát, ha nem is jól, de némileg ismerem. Aztán jó pár hónappal ezelőtt kézbe vehettem a "Felmenők" című vaskos albumot, ami Pogány Gábor Benő alkotásait - illetve az adott pillanatban azok egy részét - örökíti meg, és rá kellett döbbennem: a felszínét kapargatom ennek a lassan három és fél évtizedes, tényleg gazdag életműnek. Az utóbbi időben minimum kéthetente leemeltem az albumot a polcomról, mert vagy valamiről eszembe jutott, hogy abban kell keresnem, vagy egyszerűen csak vágytam a rácsodálkozás - olykor a Szolnokra csodálkozás -, engem kifejezetten szórakoztató élményére.

A város utcáit járva soha sem számoltam meg, hány Pogány Gábor Benő szobor mellett megyek el nap, mint nap. A "Felmenők" album viszont lehetővé tette ezt, és bevallom, az elképedést is. Legalább húsz olyan köztéri alkotásunk van - szobrok és emléktáblák -, amelyek Pogány Gábor Benő műtermében, műhelyében születtek. Szigligeti Ede a színházi függönnyel, Zounuk ispán a hajóval, Dr. Balogh Béla a múzeum lépcsőjével vagy éppen Hasznos Pista bácsi a hátrakulcsolt kezével, hogy csak a legismertebbeket - vagy nekem legkedvesebbeket - soroljam. Hozzátéve: szerencsére gyakran bővül a lista. És "szégyenkezve" bevallva, hogy bizony van közöttük olyan, amit még nem láthattam közelről.

Persze a "Felmenők" című album arra is kiválóan alkalmas, hogy rávilágítson: Pogány Gábor Benő nem csak a mi szobrászunk. Ami melengeti is egy kicsit a lokálpatrióta szívét. Hiszen kifejezett büszkeséggel tölt el, hogy például Székesfehérvár egyik legszebb szobra - és szerintem egyben az Aradi vártanúk legjobb köztéri megformálása - is a szolnoki szobrászművész, szolnoki műhelyében született. Miként Veszprém is Pogány Gábor Benőnek köszönheti az egyik legjobb szobrát, a dunántúli város központjában található Ararátot. Arról nem is beszélve, hogy mindazok, akik Petőfi költészete előtt autentikus helyen kívánnak fejet hajtani - amit szerintem előbb-utóbb minden olvasott ember megtesz -, azok ugyancsak Pogány Gábor Benő alkotását keresik fel a koltói kastély parkjában.

Persze egy ilyen album a szobrászokkal szembeni igazságtalanságokra is rávilágít. Például arra, hogy egy naponta látott vagy csak egy kirándulás alkalmával megcsodált alkotásról általában tudjuk, kit, mit esetleg miért ábrázol, ám sok esetben gőzünk sincs az alkotójáról. Még akkor sem, ha esetleg személyesen is van szerencsék ismerni, vagy sokszor senki máséhoz nem hasonlítható stílusjegyei miatt fel kellene ismernünk a munkáit. Ám ennél is fájóbb, amire tényleg csak egy ilyen album hívhatja fel a figyelmet, hogy mennyi kifejezetten jó szobor marad a műterem vagy a műhely falai között, mert a döntnököknek más tetszik, vagy egyszerűen megváltoznak a körülmények és a tervek.

Újra kézbe véve ezt az önmagában is szép könyvet, még valami megdöbbent. Hány olyan Pogány Gábor Benő szobor van, amihez valamiért személyesen is kötődök. A három olimpikon pólós a Tiszaligetben, a tápiószelei Blaskovich-fivérek, a szandai Szőlővivők, a belvárosi Boldog Sándor István vagy éppen a fehérvári Aba-Novák és a pesti Magyar nemzeti kutyafajták. És akkor még az ugyancsak a keze nyomát viselő Szapáryról vagy éppen a megmentett és felújított Mária-szoborról nem is beszéltem. Szobrok, amelyekhez úgy érzem, egy személyes pillanat, saját történet miatt is közöm van. Talán ezért is olvasom olykor félre a "Felmenők" címet, mert nekem legbelül Pogány Gábor Benő munkáihoz a "felemelők" szó kapcsolódik.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Üdvözlet Kádár cukrászdájából
Nem az a Kádár, hiszen amikor ezek a fotók készültek, még meg sem született. Ez a Kádár a szolnoki Kádár, akinek a nevéhez a város első modern cukrászdája és kávéháza köthető. Kádár Kálmánról és a Szapáry utcai "intézményéről" van szó, aminek épülete 1910 körül kapta meg mai formáját.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Melósok emlékére
A Tiszaliget bejáratánál álló Olajbányászok című, idén 30 éves alkotás 2008-ban került a mai helyére a Baross utcából. Alkotója az a haláláig a Művésztelepen élő Szabó László, akinek valószínűleg a legtöbb köztéri szobra látható ma Szolnokon.

A Szoborpark további képei