[Ajánlom]

Megyeháza és Tisza szálló (is)

2020. szeptember 07.

"Büszke vagyok rá, hogy szegény maradtam akkor, amidőn kötelességemhez képest százezreket szereztem a vármegyének." E szavak kimondójáról, Küry Albert alispánról is szól Fülöp Tamás Megyeszékhelyből város című, a szerző szolnoki vonatkozású tanulmányait összegyűjtő kötete.

Amennyiben nagyon röviden kellene összefoglalnom, miről szól a Magyar Nemzeti Levéltár egykori megyei intézetét vezető, ma a kecskeméti Neumann János Egyetemet rektorként irányító kutató új könyve, akkor azt mondanám: a szolnoki megyeházáról, egy lelkiismeretes megyei vezetőről és a Tisza szálló építéséről. Miközben igazat mondanék, olyan távol állnék a valóságtól, mint a néhai Zöldfa vendéglőben tartott színi előadások a mai, kortárs drámáktól. Nem is véletlen, hogy a Neumann János Egyetem és a MNL Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltárának közös kiadásában megjelent Megyeszékhelyből város című kötet nyolc tanulmánya közel négyszáz oldalt foglal el, amihez még mintegy hatvanoldalnyi forrásjegyzék társul.

A könyv legnagyobb értéke számomra, hogy megjelenésével, az imént röviden összefoglalt témák legfontosabb írásait immár egy helyen találhatom meg. Mert például a Kossuth utcán álló megyeháza építésének és bővítésének fél évszázados történetét még jó évtizeddel ezelőtt kezdte feltárni és megírni a szerző, hogy aztán három folytatásban lásson napvilágot a Zounuk, levéltári évkönyv lapjain. Már maga ez a három dolgozat megérne egy külön könyvet, hiszen - azt hiszem -, amit a megyeháza és azzal együtt a megye születéséről, illetve első ötven évéről el lehet mondani, azt Fülöp Tamás feltárta. Olyan alapossággal, hogy a dolgozatok szinte minden oldalán nevek, helyek és események sorjáznak, amelyek révén messze nem csak az épületet, de lakóit, használóit és a korabeli várost is megismerhetjük. Ráadásul nemcsak komoly történetek, de olykor megmosolyogtató emberi sztorik is felbukkannak. Nem is tudok szabadulni a gondolattól, hogy milyen fantasztikus lenne hasonló alapossággal megismerni a szolnoki városháza történetét!

A gyűjteményes kötet másik erőssége a fantasztikus lábjegyzetek sora, amelyek szinte önálló könyvet alkotnak. Merthogy legyen szó szinte bárkiről, életművéhez méltó módon hosszabb-rövidebb életrajzban ismerhetjük meg. Köztük bizony sok olyan, egykor fontos és megkerülhetetlennek gondolt személyt is, akikre ma már szerintem a város történetével foglalkozók se nagyon emlékeznek. Ugyanakkor a kötet lábjegyzetei és a végén lévő forrás- és irodalomjegyzék arra is jó, hogy birtokunkba kerüljön szinte minden forrás megnevezése, amelyben Szolnokkal a megyeszékhellyé válástól a második világháborúig foglalkoztak. Nyugodtan lehetne a könyv alcíme, hogy "kis, szolnoki repertórium".

Ugyanakkor nem tudok szabadulni attól, hogy van az ilyenfajta köteteknek egy hatalmas "hibájuk". Megkerülhetetlen, hogy egy-egy jó dolgozat után ne "követelje" az olvasó a folytatást, vagy hasonló életművek feldolgozását. Mert persze nem lehet véletlen, hogy Küry Albert, Jász-Nagykun-Szolnok megye egykori alispánjának életét elképesztő alapossággal, ráadásul két dolgozatban tárgyalja a szerző, ám ezek elolvasása után csak követelni lehet a többi alispán, főispán és polgármester életrajzának hasonló feldolgozását. Mert bár a Küryről szóló dolgozatok is tele vannak hivatkozásokkal, tehát nagyjából kirajzolódik, kik is voltak a kortársaik, ám - Fülöp Tamás két dolgozatának köszönhetően - immár róluk alig, vagy szinte semmit sem tudunk.

Őszintén megmondom, a nyolc dolgozat közül a személyes kedvencem a Tisza szálló építésével foglalkozó, illetve a kicsit annak előzményeként is értelmezhető, az 1925. évi városi kölcsönről szóló munkák. Amelyek részben a megyeháza építésének és bővítésének folytatásaként is értelmezhetőek - hiszen ismét egy szolnoki, de a város határain túl is jelentős beruházásról szólnak -, megrajzolva a település politikai, társadalmi képét is. Miközben olyan alapossággal mesélnek a korabeli városházi csatározásokról vagy éppen a szálloda berendezéseinek beszerzéseiről, mintha mindezek ma történnének. Hozzájárulva, hogy még jobban vérezzen a szívünk a lassan százéves épület mai állapota miatt.

Eszem ágában sincs azt állítani, hogy Fülöp Tamás legújabb könyve egy könnyed olvasmány, ami után két kézzel fognak kapkodni akár csak a város története iránt érdeklődők. Nem, ez egy végtelenül profi, tudományos körökben is büszkén vállalható tanulmánykötet a városról, amihez hasonlóknak talán félévente kellene megjelennie. Már, ha le akarjuk dolgozni a város múltjának megismerésében évtizedek óta felhalmozott tartozásainkat.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Mikori kép az evangélikus templomunkról?
Tökéletes kompozíció. A két villanybúrában végződő oszlop között, nagyjából középen, két fa között kandikál ki az evangélikus templom tornya. Aztán jobban megnézve ezt a szolnoki képeslapot egyre több apró érdekesség tűnik fel rajta. Építkezések megörökítése az új Dami hátsó részéről?

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

A parkolás minden előtt
Ausztriában így szokás. Vagy, akinek ilyen autója van, annak így kell, szabad, lehet. De hagyjuk meg annak a lehetőségét is, hogy a kiállított autókat parkoló autóknak nézte a Helyi Termékek Vására idején a sofőr. Persze az sem kizárt, hogy terméket hozott. Vasárnap délelőtt, amikor nem gond Szolnokon parkolni. Igaz, lehet is bárhogyan, mert rendőr nem járt arra. Nincs itt semmi látnivaló! A haza meg a parkolás osztrák rendszámmal is minden előtt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A világ egyetlen Baumhorn-szobra
A világ egyetlen Baumhorn Lipótot ábrázoló szobra Szolnokon áll, holott a magyar zsinagógaépítészet legkiemelkedőbb alakjaként tartják számon, templomai pedig szerte az egykori Monarchia területén megtalálhatóak. Simon Ferencnek köszönhetően 2005 óta figyeli szolnoki alkotását.

A Szoborpark további képei