[Ajánlom]

Az én éjszakám

2017. június 26.

Szerencsére a Múzeumok éjszakája már délután - sőt néhol reggel - elindult, így volt némi esély, hogy a rengeteg különleges programból legalább néhány beleférjen a napba. A szolnoki kínálatból a Mártírok templomát, az Ipartestület székházát és a Hadkieget tudtam megnézni.

A város múltja iránt érdeklődők talán tisztában vannak azzal, hogy Tisza mozi eredetileg a szolnoki zsidó hitközség kultúrházának épült 1935-ben, miután három évvel korábban, ugyanazon a telken elkészült a téli imaház, pontosabban a Mártírok temploma. Azt azonban kevesebben tudhatják, hogy ez a kis templom a mai napig működik a mozi épületében. Ha szemben állunk a filmszínház főbejáratával, akkor a balra lévő szárnyban találjuk, különleges ablakai kívülről is látszanak. Bejutni viszont a "kerthelyiség" felől lehet. Igaz, nem túl gyakran, így kifejezetten örültem, hogy az idei Múzeumok éjszakáján ismét megnyitotta kapuit. Másodjára jártam bent, de először volt alkalmam alaposabban szétnézni.

Látnivaló van bőven. Például a bejárattól balra találjuk azt a hatalmas emléktáblát, amire a holokauszt közel hétszáz szolnoki áldozatának a nevét vésték, és eredetileg a zsinagóga épületében volt. Mint a Múzeumok éjszakáján, a hitközség vezetőjétől megtudtam, a tábla 1960-ban került ide, miután a ma már Szolnoki Galériaként működő épületet megvette a város. De nem ez az egyetlen, a zsinagógából átmentett tárgy. A padsorok, a lámpák, a kántor és a rabbi széke, és az ima helye is a szomszédos épületből került ide. Ahol az elmúlt hat évtizedben számtalan emléktárgy is összegyűlt, amiből egyszer talán kiállítás is lesz.

Miként előbb-utóbb az a szobor is elkészülhet, amit a szolnoki régi zsinagóga helyére - egy fotó a Mártírok templomában is látható az épületről -, az egykori zsidó iskola közelébe, azaz a szolnoki gettó területén terveznek felállítani. Azaz a Pelikán hotel elé, amin pár hónapja még egy emléktábla volt. Ami - mint a Múzeumok éjszakáján megtudtam - nem veszett el, a hitközség őrzi, hogy majd annak a bizonyos szobornak a része lehessen.

Az én éjszakám - kora estém - második állomása a Szolnok és Vidéke Ipartestület Szapáry út 24. szám alatti, kívülről csodálatosan rendbetett székháza volt. Amibe ugyanott lehet bejutni, mint egykor a Vörös Csillag moziba, ám a faajtón, a vasrácson és a szűk lépcsőházon túl már nem olyan szép, mint kívülről. Ami valószínűleg a negyvenes évek államosításának, majd a szocializmus éveiben kialakított irodáknak, és a fennmaradásért vívott küzdelemnek a számlájára írható. Az Ipartestület ma csak az emelet utcafronti részét foglalja el, ahol leginkább egykori tablók, albumban őrzött fotók, bekeretezett zászlók emlékeztetnek a lassan másfél évszázados múltra. Meg azok a szakmák, amelyek mára szinte teljesen eltűntek: paplanos, bognár, cipzáros, cserépkályhás, kalapos.

A szűk telekre beszorult épületből nemcsak a Szapáry útra néztem ki. Egyik oldalról a néhai Nemzeti Szálló hatalmas tűzfala, illetve a befedett belső udvar látható. Másik oldalról viszont egy olyan udvar, amitől majdnem kiesett a fényképező a kezemből. A Múzeumok éjszakáján derült ki számomra, hogy a gyönyörű Ipartestület és a szecessziós Kádár cukrászda közötti telken egy kuplerájos udvar található. Amely sok elemében emlékeztet mindarra, ami a pár hete lebontott altiszti házakban volt korábban. A város közepén! Ahol például az egyik lichthofból olyan magas ecetfa bújt elő, hogy a Kádár cukrászda tetején is túlnyúlik.

Sok évvel ezelőtt jártam már a Táncsics utcai néhai HEMO mögötti épületben, az egykori Hadkiegészítési Parancsnokság tetőterében lévő sorkatonai kiállításon, ahová nem könnyű bejutni, így nem szerettem volna kihagyni. Kár is lett volna, mert az udvaron a Magyar Honvédség számomra legfontosabb egysége, a Légierőzenekar tartott koncertet mindenféle terepjárók és terepruhás katonák között. Odabent pedig akár fegyvereket is simogathattam volna, ha nem vonja el a figyelmemet a Borsody László vívómester életútját bemutató mini tárlat vagy a folyosókon látható, zseniális - az egykori Magyar Néphadsereg idejéből származó - festménygyűjtemény. No és persze a Sorkatonai emlékkiállítás, ami fotó- és tárgyi anyagában is egy olyan különleges gyűjtemény, ami miatt tódulnia kellene a turistáknak Szolnokra. És nemcsak a Múzeumok éjszakáján.

Aminek élményeihez azért három dolgot még hozzáfűznék. Ezen az estén, a Kossuth téren olyan pezsgő élet volt, amilyennek szinte minden nap lennie kellene egy igazi, élő főtéren. A Damjanich Múzeum lépcsőházában pedig jó volt egyszerre annyi embert láttam, mint hétköznap az amszterdami Van Gogh Múzeumban. Azon meg így utólag sem csodálkozom, hogy a RepTÁR-ba azért nem mentünk be, mert este tízkor a Repülőmúzeum környékén egyszerűen nem lehetett letenni az autót.

Milyen jó lenne, ha ez az éjszaka soha nem érne véget, és egész évben tartana!

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Kossuth téri kis úttörők
Hogy azon a szép tavaszi délutánon, a hatvanas évek közepén kirendelték az úttörőket a Kossuth térre, vagy véletlenül kerültek egy bizonyos Horváth fotográfus gépe elé, nem tudhatjuk. A képeslappá lett fotó egy példánya azonban egy szép gesztus miatt kelt útra Szolnokról.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnoki Sztálin-szobor
A szobor tervét 1950. április 3-án terjesztette elő Czinege Lajos, későbbi honvédelmi miniszter, akkor épp a Magyar Dolgozók Pártjának megyei szervezőtitkára. A meg nem valósult szobor történetét Cseh Géza és a Majtényi György írta meg, de talán érdemes felidézni és kiegészíteni.

A Szoborpark további képei