[1xvolt]

Utcasoroló (78.): 111 év változásai

2017. augusztus 02.

Talán nem túlzás Szolnok északi kapujának nevezni a városból a Jászság és az Északi-középhegység felé tartó Thököly utat. Amit éppen 111 évvel ezelőtt neveztek el a Felső-magyarországi és az Erdélyi fejedelemről. Hossza épp úgy sokat változott e bő évszázadban, mint arculata.

(Nyári ismétlés: Ez a cikk 2017. április 27-én jelent meg először.)

A Thököly Imre (1657-1705) fejedelemről elnevezett közterületünk eredetileg a Gólyától - a mai Baross és József Attila utcák találkozásától - indult, és szolnoki Ferencvárost érintve, a Cigányvároson átvágva, az Ugaron keresztül érte el a város határát. Ez utóbbi, valószínűleg a második világháborút követően, egyre távolabbra került, hogy mára a Posta autótelepénél legyen. Igaz, maga a Thököly út túllóg a város határán, hiszen a Nagysándor József utcai körforgalomnál lévő autótelep is még ezen a közterületünkön található. És gyorsan azt is szögezzük le, hogy miközben a vége egyre csak nyúlt, az elejéből 1975-ben lemetszettek egy jó darabot, így ma az Ady Endre út és az Eötvös tér találkozásánál lévő körforgalomnál találhatók az első ingatlanjai.

A közel két kilométer hosszú utcánk 1906-ban kapta meg a kuruc lázadó és kétszeres fejedelem nevét, akinek hamvait abban az évben hozták haza Törökországból, és helyezték végső nyugalomra szülővárosában, a felvidéki Késmárkon. A negyvennyolc éves korában, száműzetésben elhunyt Thökölyről joggal feltételezhetjük, hogy akár Szolnokon is megfordulhatott az ország és Erdély függetlenségéért, ritkábban a Habsburgok, gyakrabban a törökök oldalán vívott, közel két évtizedes küzdelmei során. A mából nézve, nagyon leegyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy Thököly egy örök lázadó, a korabeli világpolitikai térképen a maga és hazája helyét kereső, folyamatosan harcban álló, nyughatatlan hadvezér volt. Aki bár kétszer volt rövid ideig fejedelem, leginkább katona, aki úgy fejezte be a pályáját, hogy a törökök oldalán az ország újbóli török megszállásáért harcolt.

Ennek ellenére szabadságharcosként tartjuk számon. Ami mellé gyorsan oda kell tennünk, hogy akkor a Habsburgok minimum nagyvonalúak. Mert kétszáz évvel a halála után nemcsak afölött hunytak szemet, hogy hamvait hazahozzák - ugyanakkor, amikor II. Rákóczi Ferencé is hazatérhetett -, hanem a tömeges közterület elnevezés felett is. Aminek egyik példája a mi Thököly utcánk.

A 111 éve elkeresztelt közterületünk elég sokat változhatott az elmúlt évtizedek alatt. Először az elején, a korábbi állatvásártér beépülése alakította át, majd az első világháború utáni polgárosodás, aminek épített nyomai ma főleg jelenlegi Eötvös téren érhetők tetten. Aztán jöttek a kockaházak, amelyekből néhány még áll a Csokonai és a Szántó körút között, a páratlan oldalon. Az igazi változást azonban a hetvenes évek hozták az utca életében és küllemében.

Először a Rékasi - születésekor November 7. - felüljáró alakította át az utca nyomvonalát, aminek köszönhetően a páratlan oldalról eltűnt vagy tíz telek. Ráadásul a 77. számnál lényegében "zsákutca" jött létre, hisz ha innen akarnánk a számozás szerinti, következő telkekhez eljutni, akkor át kellene kelnünk legalább tíz vágányon. Ami általában nem szabályos, hiszen az itt lévő - tehát tulajdonképpen az utcát kettévágó - vasúti sorompó leginkább zárva van. Persze a síneken túli helyzet sem egyszerűbb, hiszen az ottani telkek a felüljáró miatt, az első keresztutcáig nem az útról nyílnak, hanem a járda mellől, a töltés aljáról.

Másodszor a felüljáró átadása után két évvel változott jelentősen az utca arculata, amikor a 10-es számtól a 26-osig felépült az V. számú KISZ-lakás, pontosabban lakássor. Amit lényegében a Mátyás király úti "lakótelep" utolsó leágazásának is tekinthetünk. Hogy akartak-e további sorházakat építeni, mondjuk az utca másik oldalára, nem tudom. Mindenesetre nekem úgy tűnik, mintha a Csokonain és a Thökölyn egymásra merőlegesen álló négyemeletesek elé, a Bihari utca környékére is valami hasonlót terveztek volna. Aztán nem lett belőle semmi, így végül a már említett kockaházak közé ide is került a Szolnokra annyira jellemző, másfajta társasházakból.

Az utca felső vége, azaz a Rékasi-rámpán túli rész persze egészen más. Egy darabig, talán a 80-as számig még lakóházak is vannak a páros oldalon. A páratlanon viszont a hetvenes-nyolcvanas évek ipartelepei, majd a már újabb kereskedelmi egységek sorakoznak. Jó ideje nincs már a meg az utca egykori legendás "vendéglátóipari-egysége", a Kisgyepi kocsma, ami sokáig a városba érkezőknek és a Szolnokot elhagyóknak is egy fontos megállóhelye volt. Nem is beszélve azokról a tízezrekről, akik számára a Thököly út 86. kitörölhetetlen emlék marad. Merthogy itt működött a hatvanas évek elejétől egészen 2001-ig Szolnok két legnagyobb laktanyája. Ahol kis túlzással, Thököly kései leszármazottai készültek a haza védelmére.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Kórház a Pityó partján
Szolnokinak, sőt talán ma már nyitott szemmel járó szolnokinak kell lenni ahhoz, hogy erről a legalább ötven évvel ezelőtti fotóról elsőre megmondja valaki, mi is látható rajta. Mert lehetne ez az épület akár egy üdülőhelyen álló szálloda, vagy valami elegáns hely frissen épült apartman háza, netán egy iparvállalat irodaháza. Mi azonban tudjuk, hogy ez az 1967-ben átadott szolnoki MÁV kórház.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Centrum-sarok tűz tábla
Senkit sem szeretnék megbántani, de úgy érzem, a történelmi hűség kedvéért néhány gondolattal fontos kiegészíteni azt az emléktáblát, amit tisztelendő módon, április 11-én helyezett ki az Árkádra a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság.

A Szoborpark további képei