[1xvolt]

Utcasoroló (67.): Rákóczi út

2016. június 29.

Ez a legalább kétszáz éves utca akkor kapta mai nevét, amikor a fejedelem hamvait Magyarországra szállították. A hamvak, bár nem mozdították őket, később ismét a határon túlra kerültek, az 1906-as név azonban túlélt nyolc rendszerváltást. Szolnok fontos utcája Petőfit és József Attilát köti össze.

Szolnok VI. kerületének - a Nagyváros és a Czakókert - főutcájának is tekinthetjük a Petőfi úttól a József Attila útig tartó, viszonylag hosszú Rákóczi utat. Egyik érdekessége, hogy mai nevét nem valamelyik nagy közterület elnevezési évben - 1894, 1926, 1950 - kapta, hanem abban az esztendőben, amikor országos összefogással sikerült Törökországból Magyarországra szállíttatni, és Kassán eltemetni II. Rákóczi Ferenc fejedelem földi maradványait.

Ennél a momentumnál érdemes egy pillanatra elidőzni, mert sokat elárul az Osztrák-Magyar Monarchiáról. A részben Bécsből irányított, Habsburg uralkodó által összefogott dualista államban ugyanis nemcsak az történhetett meg, hogy az 1848-as forradalmároknak emlékműveket állítottak - lásd a szolnoki Szabadság teret majd a Damjanich-szobrot -, de az egyel korábbi szabadságharc névadó irányítóját - a Habsburgok szempontjából rebellis lázadót - is újra lehetett temetni idehaza. Talán nem véletlen, hogy a Monarchia, és Szolnok aranykora is erre az időszakra esik.

Amikor egyébként a belvárosból Szolnok határa felé vivő, a korabeli városhatáron kívül fekvő kertek és gyümölcsösök között vezető kocsiútból szép lassan a fejlődő város fontos utcája lett. Aminek a különböző szakaszait a XIX. században Suba, Baranyi, Barát és Révay nevekkel jelölték, általában a környéken élő, jelentősebb nagycsaládokra utalva. A két oldalán lévő telkek pedig fokozatosan változtak egymástól távolabb álló falusi portákból, egymáshoz közelebb épített földszintes, mezővárosi parasztpolgár házak helyévé. A belváros felé eső részén a mai napig áll egy-két ilyen, az utcafronttal párhuzamos, nagyjából száz éves ház. Távolodva pedig felfedezhetünk néhányat, az utcára merőlegesen épített, kevésbé tehetős, szűk telken álló, nyeregtetős házakból is.

A Petőfi utcához hasonlóan - miután ez annak folytatásának is tekinthető -, a Rákóczi úti is pontos lenyomata az elmúlt bő száz év szolnoki lakóházépítésének. A paraszt és parasztpolgár házakat a harmincas évekre tehetősebb polgárházak váltották fel, majd talán a Kádári-konszolidáció idején megjelent egy-két kockaház is, hogy aztán a hetvenes évektől a társasházak váljanak uralkodóvá. Ezek stílusa, minősége és utcaképre gyakorolt hatása külön misét megérne, mert van közöttük néhány egészen kiváló és pár csapnivaló is. Ahogy az utóbbi egy-másfél évtizedben a régi házak helyére épített "villák" között is. Némelyik tulajdonosa nem igazán tudta eldönteni, hogy Szolnokon vagy valamelyik mediterrán városban lakik-e.

Az utca legismertebb középülete az immár az utca névadójával azonos nevű általános iskola. Ami egyébként csak 1990-ben vette fel a fejedelem nevét, holott az intézmény mai helyén 1869 óta folyik oktatói tevékenység. Mint az az iskola honlapján olvasható, a mai épület valamikor a XX. század elején készült el, és mint annyi szolnoki oktatási intézmény, ez is hadikórházként vészelte át a kit világégést.

A Rákóczi úttal kapcsolatban nem tudok szabadulni egy feltételezésemtől, amit jó lenne egyszer bizonyítani vagy cáfolni. Szerintem ugyanis ez az út volt eredetileg a belvárosból, a vasúti síneken át a főváros felé vivő főközlekedési út városi szakasza. Ezt két dologgal tudnám alátámasztani. Egyrészt a Százados úti meghosszabbítása akár a vasúti átjáróig is elvezethetett. Másrészt pedig a Baross utca is csak később, a mai állomás kialakításakor született meg, míg a József Attila ennél is újabb útnak tekinthető. Tehát, ahogy a Thököly út vezetett be Szolnokra Jászberény felől, a Mártírok útja Tószeg felől, eredetileg a Rákóczi elődei hozhatták be a Pest és Abony felől érkezőket a belvárosba.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A szocialista nagyváros
Az ehhez a képeslaphoz használt fotó 1975 és 1984 között bármikor készülhetett. A növények méretei alapján azonban inkább a hetvenes évek közepére, második felére tippelném a fotózás pillanatát. Amikor sorra jelentek meg felvételek - képeslapokon is - Szolnokról, mint fejlődő, szocialista nagyvárosról.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

A parkolás minden előtt
Ausztriában így szokás. Vagy, akinek ilyen autója van, annak így kell, szabad, lehet. De hagyjuk meg annak a lehetőségét is, hogy a kiállított autókat parkoló autóknak nézte a Helyi Termékek Vására idején a sofőr. Persze az sem kizárt, hogy terméket hozott. Vasárnap délelőtt, amikor nem gond Szolnokon parkolni. Igaz, lehet is bárhogyan, mert rendőr nem járt arra. Nincs itt semmi látnivaló! A haza meg a parkolás osztrák rendszámmal is minden előtt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Emlékmű, aminek tanítania (is) kell
A Hild téren, a "harangláb" melletti medence szélén áll 2018. április 18-a óta a Szolnoki Holokauszt emlékmű, ami lényegében két emléktábla és egy apró dombormű. Az emlékhely az első szolnoki zsidó templom közelében, az egykori gettó területén található. Talán nemcsak emlékeztet, de tanít is.

A Szoborpark további képei