[1xvolt]

Szolnoki házak (40.): Szövetség ABC

2017. augusztus 16.

Meglepődtem, hogy az építését majdnem fél évszázada tervbe vették. És leesett az állam, hogy az Ady Endre úti épületben éppen tíz éve szolgálták ki az utolsó vevőt. Emlékeimben legendás boltként él a Szövetség ABC, aminél egyetlen szolnoki áruház sem szerepelt több kártyanaptáron.

(Nyári ismétlés: Ez a cikk 2017. május 31-én jelent meg először.)

A szolnoki Szövetség ABC felépítésének gondolata annak a mérnöknek a fejéből pattanhatott ki, aki papírra vetette a Móra Ferenc úti - korábban Zagyva-parti - lakótelep tervét. Ez valamikor a hatvanas évek elején, közepén lehetett, és biztos, hogy akkor még nem volt neve az áruháznak. Csak azt tudták, hogy egy 1800 lakásos, tehát nagyjából 5-6000 lakosú új városrész nem maradhat megfelelő kapacitású bolt nélkül. Hogy aztán a leendő, széles termékskálájú üzlet felépítésének és működtetésének az "édes terhe" mikor lett a megyei termelőszövetkezeteké, nem tudom, az azonban biztos, hogy 1969 elején már az ő beruházásukként írtak a majdani kereskedelmi egységről.

Aminek felépítése döcögősen indult. Nem azért, mintha a többségében éppen csak évtizede működő, a helyüket nagyjából ekkoriban megtaláló téeszeknek nem fűlt volna a foguk a feladathoz, hanem mert az építési telek nem állt még rendelkezésre. Az áruház helyét ugyanis a Tabán nyugati szélén, a valamikori Harcsa, Hajó és Háló utcák találkozásánál jelölték ki, ahol előbb az Ady Endre út új nyomvonalát és a szükséges közműveket kellett kialakítani. Közvetlenül azután, hogy az ott álló régi házakat - meg a környéken még vagy százat - szanálták. Ami egy konkrétan erről a területről szóló 1969-es tudósítás, illetve más szolnoki szanálási helyszínekről szóló cikkek alapján nem ment mindig egyszerűen. Mert vagy a bontásra ítélt házak tulajdonosai próbálták - teljesen jogosan - minél feljebb srófolni a lelépésük árát, vagy "vállalkozót" nem találtak a régi épületek elbontására. Így a Zagyva-parti lakótelep új kereskedelmi egységének az építése majdnem fél évtizedet csúszott. Amihez azért tegyük hozzá: az úgynevezett negyedik ötéves tervben majdnem egy tucat hasonló áruház épült Szolnokon.

A 900 négyzetméteres alapterületű, az akkor már az Ady Endre út 7. szám alatt lévő telekre tervezett áruház építését végül 1973-ban kezdték el. A kivitelezéssel annak ellenére a Szolnok megyei Építőipari Vállalatot bízták meg, hogy a beruházásban résztvevő szövetkezetek többségének ekkor saját építőipari melléküzemága - a fiatalabban kedvéért: részlege - is volt. Csakhogy például a Sztár áruház vagy a November 7. felüljáró - rékasi rámpa - építéstörténetei kapcsán tudjuk, hogy a hetvenes évek első felében komoly hiány volt a városban építőipari kapacitásból. Ennek ellenére az előregyártott vasbeton elemekből - ezek nyomai az utólagos szigetelés miatt ma már kívülről sem látszanak - összerakott áruház a terveknek megfelelően, 1974 karácsonyára megnyílt.

A beruházás gesztora végül a zagyvarékasi Béke MGTSZ lett, aminek legendás elnökét, Budai Kálmánt, valószínűleg nem kellett sokáig kérlelni, hogy vállalja el a feladatot. Budai ugyanis nem egyszerűen csak mezőgazdasági termékek, alapanyagok termelésében gondolkodott, hanem már a hetvenes évek elejétől Bábolnához hasonló integrációban, több lábon állásban, azaz a földektől a vevők asztaláig minden mozzanattal foglalkozó "vállalatban". Nem véletlen, hogy a gyengécske szolnoki téeszeket az általa vezetett falusi szövetkezet kebelezte be, amire a mai napig emlékeztet a 9-es busz végállomásának az elnevezése.

A Szövetség ABC pontos bekerülési költsége ma már éppúgy kideríthetetlen, mint a "szövetségbe" beszálló tagok száma. Néhány hét eltéréssel ugyanis 7 millió 154 ezer és 11 millió forintos beruházási ár is megjelent a korabeli megyei lapban. Ami persze abból is adódhatott, hogy az elsőbe csak az épület árát, a másodikba viszont a nyugat-európai technológiát is felvonultató berendezések költségeit is beleszámolták. Az mindenesetre tény, hogy 90 vagy 130 új Zsiguli árába, mai áron nagyjából félmilliárd forintba kerülhetett a Szövetség. Amit az első hírek szerint még alig egy tucat, az átadáskor viszont már 44 TSZ és 5 kereskedelmi vállalat adott össze.

A boltrész mellett büféből is álló egységet 1974. december 16-án, délután háromkor nyitották meg. A kiemelt figyelmet jól szemlélteti, hogy a szalagátvágáson Gergely István megyei elsőtitkár és Hegedűs Lajos megyei tanácselnök is részt vett, akik a belkereskedelmi miniszter megbízásából Budai Kálmánnak a Belkereskedelem kiváló dolgozója címet adták át. A nyitó árukészlet 4 millió forint volt, és a disznótoros összeállítás és libamáj mellett még békacombot is kínáltak. Eredetileg azt tervezték, hogy a 44 dolgozó havi 3 millió forintos forgalmat bonyolít, ám már fél évvel később elérték a 7 milliót.

Emlékeimben legendás, nagyon jól ellátott boltként maradt meg a Szövetség ABC. Részben talán azért, mert megnyitása utáni évtizedben alig volt olyan év, hogy ne jelent volna meg kártyanaptárt az üzletről. Illetve mert ebben az időben a zagyvarékasi TSZ-hez hasonlóan a Szövetség volt a bezzeg ABC, ahová a Szolnokra látogató, elsősorban a szocialista és fejlődő országokból érkező vendégeket mindig elvitték, hogy lássák a "magyar csodát".

A boltból és presszóból álló ABC sorsát minden bizonnyal a rendszerváltás, részben a TSZ-ek szétverése, vagyonának széthordása, illetve a hiánygazdaság helyébe lépő verseny pecsételhette meg. Igaz, a Szövetség még ugyanannyi ideig működött a rendszerváltás után is, mint előtte, azonban 2007. április 7-én kiszolgálták benne az utolsó vásárlót. És bár a külsején végeztek átalakításokat, illetve pár évente különböző ötletek is felmerültek a hasznosítását illetően, immár több mint tíz éve áll üresen Szolnok egykori legendás élelmiszer üzlete

(Régi képek forrása: Fortepan, Néplap archívum, kartyanaptara.hu)

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Két képeslap ugyanarról a tekercsről
Szolnok főteréről a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata két olyan képeslapot is megjelentetett a hatvanas évek közepén, amelyekhez a felhasznált fotók nagy valószínűséggel ugyanarról a tekercsről valók. Igaz, az egyik még 1 forint 20 fillérért került forgalomba, a másikért meg már kettő forintot kértek. Évekig lehetett raktáron a tekercs, hogy aztán képeslap legyen a felvételeiből.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Egy hős honvéd emléke
A József Attila és a Százados út kereszteződésében, az egykori laktanya sarkánál immár 85 éve emlékeztet tábla egy 90 évvel ezelőtti balesetre, amikor a közeli kubikgödörbe beszakadó Oreskó Sára és Herbst Jenő szerelmespárt Hanzély Pál honvédhadnagy és társai megmentették, ám a tiszt életét vesztette.

A Szoborpark további képei