[1xvolt]

Kóborolt a Fehér kutya?

2018. augusztus 14.

Ezt a családi fotónak is beillő, soha postára nem adott képeslapot úgy vettem meg, mint ami Szolnokot ábrázolja. Elsősorban a tulajdonos nevének felirata fölött látható fehér kutya, és az üzlet elnevezése miatt. Vannak azonban kétségeim. Bár maga a fotó a kirakat miatt így is rendkívül érdekes.

(NYÁRI ISMÉTLÉS: Ez az írás 2018. március 28-án jelent meg először.)

A Damjanich múzeum gyűjteményében van egy fából faragott fehér kutya, amit bő három évvel ezelőtt az intézmény nyolcvanadik születésnapjára rendezett kiállításon, illetve korábban, egy nyílt napon, a restaurátor műhelyben volt szerencsém látni. Sőt, annak idején még a különleges cégérhez kapcsolódó diákcsínyekről is írtam, de őszintén megmondom, csak arra emlékeztem, hogy a fehér kutya a Kossuth tér egyik üzletének a névadója és jelképe volt. Így nagyon megörültem ennek a postatiszta képeslapnak, ami Pelcz Arthúr a "Fehér kutyához" címzett fűszer és csemege üzletének a bejáratát mutatja.

Azt gondoltam, hogy a képen látható üzlet a Kossuth tér és a Magyar utca találkozásánál, a mai lottózó helyén egykor állt, földszintes épületben működött. A levágott sarkú ház, a metszett nyeregtető teljesen egybevág a környék 1960-as légifelvételén látható épülettel, sőt az előző századfordulótól kezdődően készült képeslapokkal is. Mivel azonban a Kossuth téren álló Városháza, a Népbank illetve az ezekkel szemben álló épületek sokkal impozánsabbak voltak, erről a sarki házról nem ismerek olyan felvételt, amely viszonylag közelről, de a szomszédos épületeket is mutatva ábrázolja. Így, bár továbbra is tudok érvelni amellett, hogy ez a kép a Magyar utca sarkán készült, mégpedig valamikor 1907 után, hiszen a földszintes ház mögött ott a Népbank tűzfala, de azért vannak kétségeim.

A "fehér kutya" ugyanis Konsitzky György fűszer-, csemege-, bor-, tea- és rumkereskedésének volt a védjegye, amit 1882-ben alapítottak, és állítólag 1884-től egészen az 1948-as államosításig a Városháza földszintjén működött. Több olyan, a Városházát is mutató, képeslapon megjelent fotó ismert a XX. század elejéről, amelyeken a mai házasságkötő terem helyén lévő üzlet látható. Sőt, ha kicsit nehezen is, de a bejárat fölötti "fehér kutya" is azonosítható. Pontosan az, ami a múzeumban megtalálható. Ámde, ha mindez igaz, akkor hol volt Pelcz Arthúr hasonló nevű és kínálatú üzlete? Főleg, hogy a mellékelt képeslapot - a ruházat és a papír minősége alapján - a magam részéről 1907 és 1914 között készültnek tippelném.

Több megoldást is el tudok képzelni. A legegyszerűbb, hogy ez az üzlet nem Szolnokon volt. Ám egy ennyire jellegzetes nevű és cégérű üzletnek azért csak nyoma lenne más települések történetében. Márpedig eddig "fehér kutyához" üzletnek máshol nem bukkantam a nyomára. Ha azonban ez az üzlet mégis Szolnokon volt, akkor csak az lehet a megoldás, hogy Konsitzky György üzlete mégsem működött a második világháború utánig, hanem valamikor tönkre ment vagy tulajdonost váltott, így a különleges cégér is máshoz, máshová került. Mondjuk Pelcz Arthúrhoz, aki a jól bejáratott "márkát" nem akarta veszni hagyni, így elhelyezte az üzlete bejárata fölött. Mert, ha jobban megnézem a Konsitzky üzlet fölött, illetve a Damjanich Múzeumban található kutyáról készült képeket, a Pelcz-félével hatalmas a hasonlóságot mutat.

Szóval, bizonytalan vagyok.

Az azonban kétségtelen, hogy a valahol Magyarországon működő Pelcz-féle fűszer és csemege üzlet gazdag kínálattal bírt. A bejárat körüli hirdetések alapján árult például magyar-francia Cognac-ot, a Stollwerck testvérek termékeit, a Kőbányai Polgári Serfőzde italait, Turul márkanevű gyertyát, a kirakatot nézve sokféle bort és pezsgőt, és talán még sonkát is. Amire joggal lehetett büszke a tulajdonos, vagy legalábbis az üzlet alkalmazottjai, netán vevői. Akik a fotózás pillanatában a bejárat előtt pózoltak. Valamikor egy évszázaddal ezelőtt, valahol Magyarországon, talán Szolnokon, talán a Kossuth téren.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Ságvári '63
Öt és fél évtizeddel ezelőtt a Szapáry út nagyjából úgy nézett ki, mint ma. Igaz, még Ságvárinak hívták, osztott pályás volt az úttest, működött a Tünde, könyvesbolt és hentes volt az elején. A végén pedig raktárnak használták a Zsinagógát. Wartburg, Moszkvics, Trabant, Skoda parkolt a járda szélén.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A városrész jelképe
Szandaszőlős jelképe vagy címere is lehetne a városrész kvázi főterén 2014 óta álló Szőlővivők című alkotás. Pogány Gábor Benő szolnoki születésű és Szolnokon is élő és alkotó, Munkácsy-díjas szobrászművész "háromalakos" műve tulajdonképpen egy kút a Lengyel Antal téren.

A Szoborpark további képei